rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie z Konsulem Generalnym Ukrainy

05.06.2024 10:17

Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu Yurii Tokar był dziś gościem marszałka Pawła Gancarza. Tematami spotkania było podsumowanie dotychczasowej współpracy oraz omówienie możliwości wzajemnego wsparcia w kontaktach polsko-ukraińskich w przyszłości.

- Nasze dobre relacje z regionami ukraińskimi sięgają lat 2002-2003, kiedy podpisaliśmy pierwsze porozumienia o wzajemnej współpracy. Oczywiście od pierwszych dni wojny z ogromnym zaangażowaniem pomagamy walczącej Ukrainie i jej obywatelom. Pociągi humanitarne, transporty środków medycznych, w pełni wyposażone karetki, ale także oferujemy wsparcie tu, na Dolnym Śląsku – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Samorząd Województwa Dolnośląskiego zaangażował się w pomoc od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę. W ramach działań pomocowych zorganizowano przejazdy pociągów humanitarnych Kolei Dolnośląskich, które z Przemyśla przewiozły 1500 osób szukających schronienia przed wojną. Dodatkowo do ukraińskich miast przekazano 10 w pełni wyposażonych karetek pogotowia, a ze stworzonego przez samorząd województwa w stolicy regionu Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej przekazano łącznie 300 europalet z artykułami pierwszej potrzeby. W sumie, aby je dostarczyć potrzebującym, z HUBu wyjechało ponad 20 transportów ciężarowych.


Samorząd Województwa Dolnośląskiego jest w stałym kontakcie z Konsulatem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu. Do urzędu marszałkowskiego trafiają także prośby o udzielenie pomocy humanitarnej uchodźcom wewnętrznym z terenów przyfrontowych oraz mieszkańcom ziem wyzwolonych z okupacji rosyjskiej. Pomoc była udzielana również szpitalom polowym oraz w ośrodkach dla uchodźców. Dzięki inicjatywom samorządu województwa w pomoc walczącej Ukrainie zaangażowali się również partnerzy z Niemiec – Saksonia, Dolna Saksonia i Brandenburgia. Regiony partnerskie Dolnego Śląska przekazały pomoc humanitarną, na którą złożyły się:  pawilony humanitarne wraz z wyposażeniem, zestawy pomocy medycznej,  sprzęt ratunkowy, odzież, żywność długoterminowa, środki czystości i higieny. Podjęto również liczne działania dotyczące integracji zawodowej i społecznej dla obywateli Ukrainy.