rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie z Konsulem Generalnym Niemiec

10.03.2014 12:34

Dziś gościem marszałka Cezarego Przybylskiego był Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec - Dr. Gottfried Zeitz. Tematem rozmowy było m.in. współdziałanie polskich województw i niemieckich krajów związkowych w ramach „Partnerstwa Odry” oraz obchodzony w tym roku, jubileusz 10 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Tegoroczne obchody wstąpienia Polski w Unii Europejskiej organizuje Konsulat Honorowy RP w Lipsku w Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie. Udział w wydarzeniu potwierdzili Jerzy Margański, Ambasador RP w Berlinie, Juergen Martens, Saksoński Minister Sprawiedliwości i Spraw Europejskich oraz Nadburmistrz Drezna, Helma Orosz. Uroczystości zaplanowano na 9 maja, a udział w nich weźmie również marszałek województwa wraz z przedstawicielami  Rady  ds. Współpracy z Zagranicą, która wspiera dolnośląski eksport i internacjonalizację biznesu.


W trakcie dzisiejszego spotkania rozmawiano również o Partnerstwie Odry – nieformalnej współpracy czterech województw polskich i czterech niemieckich krajów związkowych. Jej istotą jest dyskusja na ważne tematy obejmujące całe pogranicze polsko-niemieckie.  

***

Wśród regionów partnerskich Dolnego Śląska znajdują się dwa znaczące kraj związkowe Niemieckiej Republiki Federalnej.


Nasze województwo od 15 lat prowadzi wspólne działania z Saksonią. W celu zacieśniania wspólnych kontaktów przedstawiciele tego regionu w 2012r. otworzyli we Wrocławiu biuro łącznikowe. Najlepszym dowodem na skuteczność obu regionów jest realizacja projektu budowy mostu na Nysie Łużyckiej łączącego niemieckie Zittau i polską Sieniawkę. Także w ubiegłym roku projekt „Razem dla pogranicza Dolny Śląsk-Saksonia” został uznany za jeden z pięciu najlepszych projektów współpracy polsko-niemieckiej. „Razem dla pogranicza” obejmuje m.in. spotkania grup roboczych, które wymieniają się doświadczeniami w dziedzinie: rewitalizacji miast, rewitalizacja obszarów powydobywczych węgla brunatnego, rozwoju obszarów wiejskich czy komunikacji i transportu.


Dolny Śląsk współpracuje również z Dolną Saksonią, która jest organizatorem największych w Europie targów informatycznych CeBit. Nasze województwo w 2013r. było tam reprezentowane przez przedstawicieli z branży teleinformatycznej. Ważną częścią współpracy między naszymi regionami jest Nagroda Kulturalna Śląska. Poprzez przyznawanie tego wyróżnienia rząd Dolnej Saksonii i Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspólnie wspierają rozwój śląskiego dziedzictwa kulturowego.