rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie marszałków Polski Zachodniej

02.07.2011 12:01

02 lipca br. w Łagowie odbyło się spotkanie marszałków Polski Zachodniej (dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego), którego tematem była przygotowywana strategia rozwoju Polski Zachodniej. Prof. Jacek Szlachta zaprezentował marszałkom konkluzje ekspertyz o inicjatywie Polska Zachodnia w kontekście dokumentów krajowych i wspólnotowych.

W sierpniu ubiegłego roku marszałkowie pięciu województw podpisali porozumienie o współpracy. Określili priorytety i ruszyły prace. Dziś wysłuchali wniosków ekspertów. - 15 września przyjęty zostanie raport diagnostyczny. Mamy zdiagnozowane wszystkie problemy, a przede wszystkim potencjały naszych regionów. To bardzo ważne, ponieważ celem Strategii Polski Zachodniej jest rozwiązywanie problemów w skali markoregionalnej. To, czego nie możemy sami załatwić lub czego nie możemy zrealizować w granicach administracyjnych naszych regionów, jesteśmy przekonani, że uda nam się zrobić wspólnie. Wszystko wskazuje na to, że zdobędzie również finansowanie na realizację naszych priorytetów, ponieważ przedwczoraj w Brukseli zostały ogłoszone założenia do budżetu 2014-2020. Mamy w tej nowej perspektywie 80 mld euro. Będziemy mocno walczyć o te środki - mówiła marszałek lubuska Elżbieta Polak. Wg marszałek Polak założenia Strategii dla Polski Zachodniej poznamy w styczniu 2012 roku. Marszałek przedstawiła także listę  priorytetów, wśród których znalazły się m.in. rozwój korytarza środkowoeuropejskiego (dalsza rozbudowa drogi S3, odbudowa drogi rzecznej na odrze, zapewnienie trzeciej i czwartej klasy żeglowności, modernizacja linii kolejowej „Odrzanka”), zabezpieczenie przeciwpowodziowe, sieciowa współpraca ośrodków naukowych, bezpieczeństwo energetyczne i budowa społeczeństwa informacyjnego.

O priorytetach, które zawarte zostaną w strategii mówili także marszałkowie pozostałych czterech województw Polski Zachodniej. Marszałek opolski Józef Sebesta zwrócił szczególną uwagę na kontakty z Niemcami. - Polska Zachodnia też ma swoje problemy. Szczególnie dla nas ważną kwestią jest wymiana handlowa i kontakty gospodarcze z Niemcami. Jest wiele argumentów przemawiających za tym, żebyśmy nie opóźniali rozwoju Polski Zachodniej, szczególnie pamiętając o tym, że Republika Federalna Niemiec przeznacza ogromne środki na rozwój Niemiec Wschodnich. Uważam, że gdybyśmy nie zauważyli w porę tych problemów i nie podjęli współpracy w celu ich rozwiązania, to za kilka lat mielibyśmy dwie Europy, Europy dzielone Odrą. O tym trzeba pamiętać i stąd to poukładanie się marszałków pięciu województw - tłumaczył.

Wicemarszałek dolnośląski Marek Łapiński zaznaczył, że współpraca województw Polski Zachodniej pozwoli na szybszą realizację kluczowych dla tych regionów projektów. - Budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2010 po wnikliwej analizie prof. Jacka Szlachty pokazuje, że inicjatywa Polski Zachodniej doskonale wpisuje się w tę szansę europejską. Wsparcie strategii i działań regionalnych spowoduje, że projekty kluczowe dla naszych regionów zostaną zrealizowane. Uważam, że szczególnie ważne są projekty związane z budową infrastruktury drogowej. Strategia daje możliwość szybszego ich zrealizowania, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia rozwoju Polski Zachodniej - mówił.

Wicemarszałek wielkopolski Leszek Wojtasiak przekonywał o sile i potencjale gospodarczym jakie daje nawiązana współpraca. - Ważne jest także określanie elementów silnych dla poszczególnych regionów, które można wykorzystywać, łączyć i stworzyć z tego pewne dominanty do rozwoju gospodarczego. Jest to niezwykle istotne w prezentowaniu na zewnątrz i prowadzeniu wspólnej polityki - mówił. Wojtasik tłumaczył także jak ważna jest ta współpraca odnośnie pozyskiwania nowych inwestorów.

Innowacyjność i rozwój sektora badawczo-rozwojowego to obszary priorytetowe wskazane przez wicemarszałka zachodniopomorskiego Wojciecha Drożdża. - Każde z województw posiada uniwersytet, mamy też kilka uczelni technicznych. Chcemy zachęcić uczelnie do współpracy, do działań naukowych, tak abyśmy mogli tworzyć projekty, które pokażą Polskę Zachodnią jako region innowacyjny - przekonywał.

Niezwykle istotnym uczestnikiem spotkania marszałków w Łagowie był prof. Jacek Szlachta, ekspert kluczowy w procesie przygotowywania Strategii Rozwoju Polski Zachodniej. Podczas obrad profesor przedstawił wnioski ekspertów wynikające z przeprowadzonych analiz. Mówił także na temat szans finansowania Programu Rozwoju Polski Zachodniej ze środków unijnych w nowej perspektywie. - Warto pamiętać, że po roku 2020 część województw przestanie korzystać z unijnych środków, bo będą zbyt bogate. Tak się stanie także z co najmniej dwoma województwami Polski Zachodniej. Podejmujemy problemy, których nie da się rozwiązać na poziomie jednego województwa. Staramy się także wpisać w system programowania europejskiej polityki spójności - tłumaczył. Przybliżone przez niego ekspertyzy zostały zlecone przez uczestniczące w inicjatywie województwa oraz przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Ich wykonawcami są specjaliści krajowi i zagraniczni. Większość z nich - niezbędnych do przygotowania diagnozy Polski Zachodniej - jest już wykonana.

Marszałkowie wzięli również udział w spotkaniu z Grupą Sterującą działającą w ramach inicjatywy Polski Zachodniej. W jej skład wchodzą eksperci kluczowi: prof. Jacek Szlachta i dr Wojciech Dziemianowicz, eksperci regionalni oraz przedstawiciele departamentów i wydziałów urzędów marszałkowskich odpowiedzialnych za rozwój regionalny. Województwo dolnośląskie reprezentowali: ekspert regionalny prof. Janusz Zaleski, kierownik Działu Strategii Regionalnej Tomasz Bogusz i pełnomocnik zarządu województwa ds. rozwoju społeczeństwa informacyjnego Łukasz Medeksza. Podczas rozmów mowa była o najświeższych doniesieniach z Brukseli tzn. komentowano projekt budżetu Unii Europejskiej, jaki w tym tygodniu przedstawiła Komisja Europejska.

W treści zostały wykorzystane informacje lubuskiego urzędu marszałkowskiego: www.lubuskie.pl.