rozmiar czcionki: A | A | A

Scalanie gruntów - konferencja w ramach PROW 2007-2013

19.05.2015 13:47

W związku z zakończeniem realizacji na Dolnym Śląsku projektów scaleniowych dofinansowywanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zorganizował konferencję podsumowującą efekty wdrażania działania „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa przez scalanie gruntów". Podczas konferencji podsumowano również wymianę doświadczeń w tym zakresie pomiędzy stroną polską i niemiecką.

Konferencja odbyła się 19 maja w Hotelu Novotel we Wrocławiu. Otworzyła ją Ewa Mańkowska, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


Scalanie gruntów odgrywa istotną rolę w urządzaniu przestrzeni wiejskich, ponieważ stymuluje spełnianie przez te obszary swoich funkcji m.in. w sferze gospodarczej czy środowiskowej. Tereny wiejskie w Polsce charakteryzują się niekorzystną strukturą obszarową, pola są małe, podzielone i rozdrobnione. Często mają niejasną i skomplikowaną sytuację prawną. W wielu przypadkach działki rolne nie mają bezpośredniego dostępu do drogi. Scalanie gruntów jest rozwiązaniem prawnym zmierzającym do kompleksowej poprawy warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie. W wyniku przeprowadzenia tej skomplikowanej i pracochłonnej procedury, uzyskuje się kształtne działki o dogodnym dojeździe. Pomoc udzielana w ramach działania „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez scalanie gruntów" służy poprawie struktury obszarowej poszczególnych gospodarstw rolnych. W wyniku zmniejszenia liczby działek ewidencyjnych uzyskuje się poprawę efektywności gospodarowania poprzez zmniejszenie kosztów transportu oraz ułatwienie mechanizacji upraw polowych.


W ramach przedmiotowego działania na terenie Dolnego Śląska zrealizowano 11 projektów scaleniowych. Wydatkowano na ten cel według wydanych decyzji 59 865 353 zł. Scaleniem objęto 2 324 uczestników, 730 gospodarstw rolnych, 8 728 działek ewidencyjnych.