rozmiar czcionki: A | A | A

Samorząd Równych Szans

15.11.2013 20:00

W piątek 15 listopada br., w Karpaczu odbyła się uroczysta gala podsumowująca trzy konkursy, których adresatami były osoby z niepełnosprawnością. Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, a imprezę otworzył wicemarszałek Radosław Mołoń.

W konkursie „Samorząd Równych Szans”, organizowanym już po raz piąty, brały udział jednostki samorządowe z całej Polski, realizujące projekty na rzecz osób z niepełnosprawnością. Wyróżniono 25 samorządów, i przyznano 15 statuetek. Wicemarszałek Mołoń wręczył specjalną nagrodę Województwa Dolnośląskiego dla Miasta Wrocław za Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych pod nazwą „Bez Barier”.

W ramach projektu Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni zostały wręczone także nagrody za najlepsze działania na rzecz zapewnienia dostępności do cyberprzestrzeni. W projekcie stażowym, realizowanym przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, objęto wsparciem 200 osób niepełnosprawnych z całego kraju, zapewniając im staże rehabilitacyjne w jednostkach administracji publicznej. Nagrodzone zostały te samorządu oraz urzędy, które najbardziej przyczyniły się do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy, zarówno poprzez własne projekty, jak i umożliwianie realizacji stażu w swojej jednostce. Jednym z wyróżnionych samorządów zostało Województwo Dolnośląskie.

Podczas uroczystości Złotą Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego otrzymała p. Renata Jasińska-Nowak – dyrektor Teatru Arka. Wyróżnione zostały organizacje z naszego regionu, które z ogromnym zapałem i pracowitością prowadzą działania na rzecz integracji środowisk pełno i niepełnosprawnych.

Uhonorowane Złotą Odznaką Honorową ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO zostały:
    Fundacja „Promyk Słońca”,
    Stowarzyszenie św. Celestyna,
    Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych,
    Dolnośląskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży z MPDz „OSTOJA”,
    Stowarzyszenie „Klub Kibiców Niepełnosprawnych”,
    Stowarzyszenie "Motyl" na Rzecz Integracji i Aktywności Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Uroczystości towarzyszyły dwudniowe warsztaty z zakresu tworzenia dostępnej cyberprzestrzeni i włączenia osób niepełnosprawnych we wszystkie dziedziny życia m.in. poprzez dostęp do zatrudnienia oraz prezentację dobrych praktyk. Wzięło w nich udział około 60 osób, reprezentujących organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne i administrację z całego kraju. Działania na rzecz osób niepełnosprawnych zaprezentowało także Województwo Dolnośląskie.