rozmiar czcionki: A | A | A

Rusza nabór do projektu Osiedla Kultury i Sztuki

24.07.2023 12:38

5 tysięcy złotych dofinansowania mogą otrzymać artyści i przedstawiciele wrocławskich osiedli na realizację wydarzenia kulturalnego. Rozpoczął się nabór do nowego programu „Osiedla Kultury i Sztuki. Dolnośląscy artyści na wrocławskich osiedlach”.

Krzysztof Maj z Zarządu Województwa Dolnośląskiego wraz z przedstawicielami Wrocławskiego Forum Osiedlowego i reprezentantami Ośrodka Kultury i Sztuki zaprezentowali nowy projekt, który ma zachęcić lokalnych artystów i mieszkańców osiedli do organizacji wydarzeń kulturalnych w ich najbliższym sąsiedztwie.

- Wdrażamy pilotażowy projekt i sam jestem ciekaw, jakie pomysły zostaną zgłoszone. Chcemy, żeby rady osiedli mogły zaoferować mieszkańcom Wrocławia wydarzenia wartościowe i interesujące – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Celem projektu „Osiedla Kultury i Sztuki. Dolnośląscy artyści na wrocławskich osiedlach” jest promocja i prezentacja dolnośląskich artystów lub grup artystycznych na terenie Wrocławia. Maksymalna kwota przeznaczona na wydarzenie na danym osiedlu to 5000 zł. Nabór wniosków wystartował 24 lipca.

- Chodzi nam o utworzenie partnerstwa między artystami a mieszkańcami. To osiedle razem z artystą wnioskuje o dofinansowanie. Lato sprzyja organizacji takich wydarzeń, dlatego ruszamy już teraz. Warunkiem przyznania dofinansowania jest realizacja projektu do końca października 2023 roku – mówi Izabela Duchnowska z Dolnośląskiego Laboratorium Kultury.


Organizatorom przyświecała idea aktywizacji mieszkańców, integracji sąsiedzkiej, zwiększenia dostępu i uczestnictwa w kulturze w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe oraz promocji dolnośląskich artystów. O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty kultury z Dolnego Śląska w szczególności: artyści indywidualni, zespoły i grupy artystyczne, organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne.


- Wrocławskie Forum Osiedlowe jest zawsze tam, gdzie dzieje się coś dobrego dla osiedli. Bardzo cieszymy się ze współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Kultura osiedlowa jest dla mieszkańców najbardziej dostępna, dlatego tak ważne jest, abyśmy my, samorządowcy na tym najniższym, osiedlowym szczeblu, potrafili dostęp do tej kultury zapewnić. Umożliwić konsumpcję w przystępnej formie, na przykład na piknikach osiedlowych i podobnych wydarzeniach w najbliższej okolicy – mówi Michał Kwiatkowski z zarządu Wrocławskiego Forum Osiedlowego.

Program jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Organizatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki, partnerem pośredniczącym Wrocławskie Forum Osiedlowe. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.okis.pl