rozmiar czcionki: A | A | A

Rada Wspólnoty Klastra ICT

15.01.2014 11:58

Nowa perspektywa finansowa UE 2014 - 2020 będzie szansą na wykorzystanie potencjału klastrów w tworzeniu inteligentnych specjalizacji Dolnego Śląska – podkreślał w trakcie spotkania Partnerów Klastra ICT na Politechnice Wrocławskiej, dr Jerzy Tutaj - członek zarządu województwa dolnośląskiego. Zaprezentował także możliwości pozyskiwania pieniędzy z UE w obszarze technologii informacyjnych oraz komunikacyjno-informacyjnych (IT/ICT).

- Klastry są istotnym czynnikiem rozwoju innowacji, co sprawia, że odgrywają ważną rolę w procesie podnoszenia konkurencyjności regionów. W świetle zmian społecznych i gospodarczych Europy, rolą klastrów jest wypracowanie rozwiązań dla wyłaniających się nowych rynków oraz nowego społeczeństwa – mówił dr Jerzy Tutaj.


Przedstawiając nową perspektywę finansową na lata 2014 -2020, dr Jerzy Tutaj stwierdził, że  jest ona szansą na wykorzystanie potencjału klastrów do tworzenia inteligentnych specjalizacji Dolnego Śląska - zidentyfikowania  i wyboru dziedzin o największym potencjale, tych które mogą zapewnić przewagę konkurencyjną regionu (subregionu) na poziomie międzynarodowym, ze szczególnym naciskiem na badania i rozwój innowacji.


Inteligentna specjalizacja ma na celu typowanie zwycięskich sektorów lub technologii. Jej zadaniem jest stymulowanie ich wzajemnego wspomagania. Tworzenie klastrów może zapewnić punkt wyjścia do kształtowania powiązań międzysektorowych i rozpowszechniania wiedzy wewnątrz regionu, jak i pomiędzy regionami. Droga do inteligentnej specjalizacji wymaga umiejętności przywódczych podmiotów zainteresowanych innowacjami oraz dzielenia przez te podmioty wspólnej wizji działania.


Na zakończenie dr Tutaj, podkreślił iż obszary zidentyfikowane jako inteligentne specjalizacje otrzymają szansę rozwoju i finansowania w nowej perspektywie 2014-2020. - Liczymy na Państwa aktywny udział w wypracowywaniu inteligentnych specjalizacji dla Dolnego Śląska i tym samym na udział w zwiększaniu jego atrakcyjności konkurencyjnej. Liczymy także na sugestie w określeniu istotnych wyzwań i potrzeb w zakresie rozwoju regionu opartego na wiedzy - mówił dr Tutaj.