rozmiar czcionki: A | A | A

Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda

20.09.2013 12:00

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń spotkał się dziś z 50 osobową grupą stypendystów programu adaptacyjnego dla beneficjentów prestiżowego stypendium im. L. Kirklanda.

Stypendyści programu pochodzą z krajów byłego Związku Radzieckiego, głównie z Ukrainy, Rosji, Azerbejdżanu, Kazachstanu, i w roku akademickim 2013/2014 będą studiowali nie tylko na Uniwersytecie Wrocławskim, ale także na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Celem pobytu na stypendium jest zapoznanie się z naszymi doświadczeniami w zakresie edukacji.


Idee i założenia Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda wywodzą się bezpośrednio z misji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW) i obracają się głównie wokół wspierania demokratycznych i wolnorynkowych przemian w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.


Program Kirklanda to dwusemestralne studia doskonalące. Pobyt na stypendium Kirklanda trwa 9,5 miesiąca i rozpoczyna się od programu orientacyjno-przygotowawczego. Ma on przygotować stypendystów do pobytu w Polsce poprzez oswojenie ich z językiem i przybliżenie codziennych realiów, a także zintegrować osoby z różnych krajów, z różnymi doświadczeniami, wykształceniem i poglądami.


Największą grupę uczestników programu stanowią stypendyści z Ukrainy. Wśród stypendystów dominują ekonomiści i specjaliści od zarządzania, drugie miejsce zajmują prawnicy, a trzecie przedstawiciele administracji publicznej.


W sumie w latach 2000-2012 Program ukończyło 509 stypendystów z jedenastu krajów, w tym 254 osoby z Ukrainy, 111 - z Białorusi, z Rosji – 31 osób, Litwy – 12, Słowacji – 10 osób, Armenii – 18, Gruzji – 38, Mołdowy – 13, Kazachstanu – 14, Azerbejdżanu - 5 i z Kirgistanu 3 osoby. W sumie przyznano 137 dyplomów z wyróżnieniem. Najwięcej stypendystów w tym okresie reprezentowało dziedzinę ekonomii i zarządzania – 178 osób, prawa – 86 osób oraz administracji publicznej - 75 osób. Najliczniejszą grupę zawodową stanowili pracownicy wyższych uczelni (194 osoby) oraz urzędnicy i eksperci (111 osób).