rozmiar czcionki: A | A | A

Prof. Witkiewicz Ambasadorem Wrocławia

16.05.2011 19:53

Ludzie, dzięki którym rośnie sława i prestiż Wrocławia. Ludzie, z których miasto jest dumne. To właśnie oni zasługują na tytuł ‘Ambasadora Wrocławia'. Tegorocznym, piątym już, laureatem nagrody wrocławskiej redakcji „Gazety Wyborczej" został prof. Wojciech Witkiewicz, znany i ceniony wrocławski chirurg. W uroczystej gali w Ogrodzie Staromiejskim przy Teatrze Lalek uczestniczył wicemarszałek Marek Łapiński.

Prof. Witkiewicz  od 40 lat związany jest z Akademią Medyczną we Wrocławiu, w tym od ćwierć wieku z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym we Wrocławiu, gdzie pełni funkcję Dyrektora Szpitala i Ordynatora Oddziałów Chemioterapii oraz Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej. Jego placówka ma status Ośrodka Badawczo-Rozwojowego. To właśnie dzięki staraniom prof. Witkiewicza został zakupiony pierwszy w naszym kraju robot da Vinci, który stwarza możliwość leczenia chorych z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć chirurgii mało inwazyjnej, jaka może być stosowana w poprawie leczenia chorób nowotworowych.

Dziś prof. Wojciech Witkiewicz, kolejny Ambasador Wrocławia, na pamiątkę otrzymał szklaną tablicę z odwzorowanym XIX-wiecznym rysunkiem Henryka Mützela przedstawiającym słynną fontannę Neptuna na Nowym Targu. Kilka miesięcy temu archeolodzy odsłonili jej relikty, teraz zostanie z nich zrobiona ekspozycja w Ogrodzie Staromiejskim. To już tradycja, że w imieniu ambasadora odnawiany jest jakiś wrocławski zabytek. Dzięki temu na herb miasta na budynku Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Szajnochy powróciła głowa św. Jana Chrzciciela, rzeźba św. Doroty z kościoła przy ul. Świdnickiej odzyskała głowę i miecz, a tekst XVI-wiecznej Tablicy Jałmużniczej z elżbietańskiej fary znów jest czytelny.

****
„Gazeta Wyborcza" tytuł Ambasadora Wrocławia przyznaje od 2006 roku. Pierwszym laureatem był prof. Gregor Thum. Ten niemiecki historyk i slawista przekonuje Amerykanów, że w Europie nad Odrą jest miasto fascynujące i warte poznania. Napisał nawet o nim książkę: "Obce miasto. Wrocław 1945 i potem". Drugim Ambasadorem został Marek Krajewski, autor słynnych kryminałów z Breslau w tle. Dwaj pozostali to Ambasadorzy Dwudziestolecia - symbolizują dwa oblicza Wrocławia z czasów wielkiego przełomu politycznego: romantyczne i pozytywistyczne. Są nimi Władysław Frasyniuk i Bogdan Zdrojewski, pierwszy niekomunistyczny prezydent miasta, obecnie minister kultury. Czwartym, ubiegłorocznym laureatem nagrody została Bente Kahan, żydowska artystka z Norwegii, której fundacja kierowała remontem wrocławskiej Synagogi pod Białym Bocianem.