rozmiar czcionki: A | A | A

Premier Dolnej Saksonii odwiedził Dolny Śląsk!

16.06.2015 14:30

Dzisiaj, Marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski razem z Barbarą Zdrojewską Przewodniczącą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Krzysztofem Bramorskim Pełnomocnikiem Marszałka ds. Współpracy Międzynarodowej gościł Stephana Weila Premiera Dolnej Saksonii. Tematem rozmów była wielopłaszczyznowa współpraca Samorządu Województwa Dolnośląskiego z Landtagiem Dolnej Saksonii.

W skład delegacji niemieckiej wchodzili również: Sven Björn Wieduwilt Dyrektor Gabinetu Premiera Dolnej Saksonii, Olaf Reichert Zastępca Rzecznika prasowego rządu oraz Elisabeth Wolbers Konsul Generalna Niemiec we Wrocławiu.

W spotkaniu uczestniczyli także - reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - Karol Przywara Zastępca Dyrektora Wydziału Współpracy z Zagranicą oraz Iwona Grabowska Główny Specjalista w Wydziale Współpracy z Zagranicą.

Współpraca Dolnego Śląska z Dolną Saksonią trwa od ponad 20 lat. Na terenie Dolnej Saksonii swoją nową ojczyznę znalazła znaczna część Niemców, którzy po zakończeniu II wojny światowej opuścili Dolny Śląsk. Podpisane w 1993 roku przez ówczesne Województwo Wrocławskie partnerskie porozumienie o współpracy z Dolną Saksonią kontynuuje Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Przedstawiciele Sejmiku i Landtagu spotykają się regularnie co 2 lata, omawiając istotne zagadania związane w sytuacją w regionach.

We wrześniu br. delegacja Radnych Województwa Dolnośląskiego z Przewodniczącą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Barbarą Zdrojewską na czele złoży wizytę w Hanowerze na zaproszenie Prezydenta Landtagu Dolnej Saksonii.

Wśród tematów podjętych podczas spotkania Marszałka Cezarego Przybylskiego z Premierem Stephanem Weilem były liczne zagadnienia związane m.in. z dziedzictwem kulturowym, nowymi technologiami i rozwojem gospodarczym obu Regionów.


Centrum Krzyżowa - Miejsce Pamięci

Fundacja Freya von Moltke-Stiftung dla Nowej Krzyżowej wspiera i promuje działalność Międzynarodowego Centrum Spotkań w Krzyżowej, niegdysiejszym Kreisau. Ta dolnośląska miejscowość podczas Drugiej Wojny Światowej była miejscem spotkań tzw. Kreisauer Kreis, Kręgu z Krzyżowej, niemieckiej grupy przeciwników narodowego socjalizmu. Mieszczące się tu dzisiaj Centrum organizuje spotkania młodzieży, seminaria historyczne oraz imprezy kulturalne.

Krzyżowa zajmuje szczególne miejsce w polityce polsko-niemieckiej. W rezolucji Bundestagu z 8 czerwca 2011 roku wyodrębnione zostały dwa miejsca pamięci, traktowane jako priorytetowe w kontaktach polsko-niemieckich: Auschwitz i Krzyżowa.

Znaczna część współpracy międzyszkolnej i wymiany młodzieży przebiega przy współudziale Fundacji Krzyżowa. Dolna Saksonia posiada najwięcej partnerstw międzyszkolnych z Polską w skali Niemiec.


Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku

W związku z obchodami jubileuszu XX – lecia partnerstwa Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii w 2013 Samorząd Województwa Dolnośląskiego przygotował wystawę poświęconą Kościołom Pokoju w Jaworze i Świdnicy. Pomysł stworzenia wystawy wynika z paraleli historycznej łączącej miejsce zawarcia Pokoju Westfalskiego, kończącego Wojnę trzydziestoletnią (Osnabrück w Dolnej Saksonii) i jego efekt w postaci Kościołów na Dolnym Śląsku.

CeBIT - największe targi teleinformatyczne w Europie

CEBIT (Centrum der Büro- und Informationstechnik, Centralne Biuro ds. Technik Informatycznych) - to największe miejsce spotkań przedstawicieli branży teleinformatycznej i gospodarki cyfrowej. Od 1986 r. odbywają się corocznie w Hanowerze jako samodzielna impreza wystawiennicza. Dzięki formule łączącej targi, konferencje, wykłady, wydarzenia korporacyjne i rozmowy w kuluarach, CeBIT zachęca do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych. W targach średnio bierze udział ok. 4300 wystawców z ok. 69 krajów. W roku 2013 krajem partnerskim CeBIT była Polska.

Rozwój miejsc pracy z udziałem kapitału niemieckiego - Volskwagen Motor Polska

Główna siedziba koncernu Volkswagen znajduje się w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii. Dolnosaksoński rząd jest właścicielem 20% akcji Volkswagen AG.

Na Dolnym Śląsku w Polkowicach została otwarta w maju 1998 firma córka Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o. produkująca silniki wysokoprężne dla takich marek jak: AUDI, Seat, Skoda, Volkswagen. Pozostałe dwie polskie fabryki Volkswagena znajdują się w w Wielkopolsce, na terenie Poznania
i Wrześni.


Kraj Związkowy Dolna Saksonia

Kraj Związkowy Dolna Saksonia (Niedersachsen), położony jest w północno zachodniej części Republiki Federalnej Niemiec. Północną granicę Landu wyznacza wybrzeże Morza Północnego z ujściami głównych rzek Niemiec – Łaby i Wezery oraz południowa granica Landów Szlezwik-Holsztyn, Hamburg i Meklemburgia - Przedmorze Przednie. Od wschodu Dolna Saksonia graniczy z Brandenburgią i Saksonią - Anhalt, a od południa z Turyngią, Hesją i Północną -Nadrenią-Westfalią. Zachodnia granica Landu przebiega wzdłuż granicy RFN z Holandią. Dwa miasta Brema i Bremerhaven, leżące w północnej części Dolnej Saksonii tworzą odrębny Kraj Związkowy.