rozmiar czcionki: A | A | A

Powołanie Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

25.02.2022 14:27

Dolnośląska Dolina Wodorowa jest jednym z ważnych elementów procesu osiągnięcia do 2050 r. ambitnego celu Komisji Europejskiej, jakim jest neutralność klimatyczna. Dziś grupa robocza składająca się z przedstawicieli instytucji tworzących tę inicjatywę podpisała oficjalnie akt założycielski stowarzyszenia. Samorząd Województwa Dolnośląskiego reprezentował marszałek Cezary Przybylski.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało strategię do 2030 r. która zakłada powstanie w naszym kraju kilku dolin wodorowych, w tym Dolnośląskiej. Doliny te będą stanowić  trzon transformacji energetycznej, polegającej na przebudowie infrastruktury energetycznej i ciepłowniczej tak, aby możliwe było w nich spalanie lub współspalanie wodoru. Transformacja ta będzie obejmowała również inne energochłonne obszary gospodarki oraz transport publiczny, gdzie wodór będzie mógł być używany jako paliwo.


- Cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050 jest wielkim wyzwaniem dla Europy. Chcemy aby Dolnośląska Dolina Wodorowa stałą się ważnym elementem tego procesu. Jako władze samorządowe silnie wspieramy inwestycje w rozwój innowacyjnych technologii, a także współpracę z ośrodkami naukowymi i badawczymi. Wierzę, że już w najbliższych latach zobaczymy efekty tych działań i umocnimy pozycję Dolnego Śląska jako regionu nowoczesnego i śmiało podejmującego się realizacji ambitnych wyzwań – mówi marszałek Cezary Przybylski.


W powołaniu dolin wodorowych uczestniczy Agencja Rozwoju Przemysłu. Pierwsza dolina została powołana w maju tego roku w Rzeszowie. Kolejne powstaną na Dolnym Śląsku, Mazowszu, Śląsku (wspólnie z Małopolską) i w Wielkopolsce. Regiony te zostały wybrane ze względu na istniejące systemy przesyłu gazu, które mogą zostać wykorzystane do przesyłania wodoru, wysoki poziom uprzemysłowienia oraz przede wszystkim ogromny potencjał naukowo-badawczy.


Jednym z kluczowych celów powstania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej jest integracja podmiotów z różnych sektorów, wokół których powstanie sieć powiązań gospodarczych z dostawcami, podwykonawcami i kooperantami. W szczególności mowa o:
•    uczelniach;
•    instytutach badawczych;
•    start-upach;
•    klastrach;
•    firmach wdrożeniowych;
•    jednostkach samorządu terytorialnego;
•    dużych spółkach Skarbu Państwa.


Doliny wodorowe to szansa na powstanie wielu nowych miejsc pracy. W ramach Krajowego Planu Odbudowy na rozwój technologii wodorowych zostaną przeznaczone środki w wysokości 800 mln euro.