rozmiar czcionki: A | A | A

Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju

19.04.2012 14:06

Reprezentanci idei odnowy wsi i i jej praktycy: liderzy oraz moderatorzy gościli 19 kwietnia w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. Spotkanie odbyło się w ramach Forum Debaty Publicznej prezydenta RP „Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju”, w związku z 15-leciem odnowy wsi w Polsce. Władze województwa reprezentował członek zarządu Włodzimierz Chlebosz.

Dariusz Młotkiewicz, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta, przywitał gości: marszałków, wojewodów, senatorów oraz delegacje wielu sołectw i gmin z kilku województw. Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk omówił wspieranie przedsięwzięć odnowy wsi, ważne zwłaszcza ze względu na zbliżający się nowy okres programowania i nową Wspólną Politykę Rolną UE na lata 2014-2020.

 

Włodzimierz Chlebosz przedstawił prezentację „Odnowa wsi jako metoda poprawy jakości życia na wsi”. Przykłady dobrych praktyk odnowy wsi w województwie dolnośląskim, przedstawił Marek Chmielewski, wójt gminy Dzierżoniów, która w 2010 otrzymała wyróżnienie w konkursie na Europejską  Nagrodą Odnowy Wsi (organizowanym przez ARGE).

 

Swoje osiągnięcia pokazały również inne województwa: podkarpackie, wielkopolskie i opolskie, które rozpoczęło prawie 15 lat temu pierwsze działania praktycznie realizujące ideę odnowy wsi. Reprezentacja naszego województwa liczyła 40 osób: liderów, moderatorów oraz pracowników urzędu marszałkowskiego.

 

Dolny Śląsk realizuje formalnie odnowę wsi od 2009 roku. Do programu do tej pory zgłosiło się prawie 800 sołectw ze 110 gmin województwa (tj. z ponad 80% gmin wiejskich i miejsko-wiejskich). W latach 2009-2011 przygotowano i przeprowadzono 5 cykli szkoleń na Moderatorów Odnowy Wsi, w których udział wzięło ponad 100 osób. Obecnie na terenie naszego województwa działa 27 moderatorów. Dla liderów wiejskich w tym samym okresie przeprowadzono 19 spotkań, w których wzięło udział prawie 800 osób. Podróże studyjne na Opolszczyznę, Górny Śląsk, Pomorze i w Bieszczady były świetną okazją do wymiany doświadczeń, podpatrzenia pomysłów i późniejszej próby zrealizowania ich na terenie Dolnego Śląska. Inicjatywy podejmowane w ramach programu to m.in. podsumowujący całoroczne działania Kongres Odnowy Wsi, konkurs Piękna Wieś Dolnośląska, przedsięwzięcia promujące odnowę wsi.

 

Dofinansowanie do 517 projektów realizowanych w latach 2008-2011 łącznie wyniosło ponad 9 mln 800 tys. zł (beneficjentami były gminy), a na przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi – ponad 900 tysięcy złotych (beneficjentami były organizacje pozarządowe, np. Gminne Ośrodki Kultury). Na rok 2012 w budżecie województwa na odnowę wsi zarezerwowano ponad 2 mln 800 tys. zł