rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

25.02.2014 14:24

Dwudniowe posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiS) w Warszawie poświęcone jest m.in. omówieniu projektów Regionalnych Programów Operacyjnych 2014-2020 przyjmowanych właśnie przez poszczególne województwa. W obradach bierze udział marszałek Cezary Przybylski.

Podczas pierwszego dnia obrad członkowie Komisji Wspólnej przygotowywali się do środowego spotkania z przedstawicielami rządu. Członkowie Komisji dyskutowali nad stanowiskami, które zamierzają przedstawić stronie rządowej.
W środę obrady Komisji rozpoczęły się od dyskusji na temat projektu Regionalnych Programów Operacyjnych 2014-2020 w województwie Wielkopolskim, Zachodniopomorskim, Mazowieckim Podkarpackim, Pomorskim, Małopolskim, Śląskim, Lubelskim i Lubuskim.


Regionalny Program Operacyjny na kolejne siedem lat to nie jedyna kwestia, którą zajęła się Komisja. Przedstawiciele samorządu omawiali również projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, projekt Strategii Rozwoju Polski Zachodniej do roku 2020 oraz projekt Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do 2020.


Oddzielnym punktem obrad KWRiS była debata na temat informatyzacji administracji publicznej, podczas której głos zabrali przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej.


***


Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) to miejsce wypracowania wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego. Zadaniem Komisji jest rozpatrywanie problemów związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i z polityką państwa wobec samorządu, a także spraw dotyczących samorządu terytorialnego znajdujących się w zakresie działania Unii Europejskiej.


Komisja składa się z przedstawicieli rządu i samorządu. W skład strony rządowej Komisji wchodzi minister właściwy do spraw administracji publicznej oraz 11 przedstawicieli powoływanych i odwoływanych przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Stronę samorządową reprezentują przedstawiciele ogólnopolskich jednostek samorządu terytorialnego. Podczas obrad Komisji reprezentanci obu stron, wspierani przez ekspertów, pracują w 7 zespołach problemowych.