rozmiar czcionki: A | A | A

Polsko-libijska współpraca w ramach pomocy poszkodowanym

18.06.2014 13:54

Po rewolucji libijskiej w lutym 2011 roku powstał problem opieki nad rannymi i chorymi obywatelami tego kraju. Z uwagi na brak możliwości leczenia osób poszkodowanych w wyniku tych wydarzeń Ministerstwo Zdrowia Libii postanowiło skorzystać z doświadczeń i bazy polskich placówek medycznych. Dziś w trakcie spotkania wicemarszałka Jerzego Michalaka z przedstawicielami strony libijskiej podsumowano dotychczasową współpracę z dolnośląskimi placówkami.

Inicjatywa współpracy pomiędzy Polską, a Libią została zaproponowana przez dr Aflaha  Amru i Moncefa Bouhajeba. Jej założeniem było korzystanie z doświadczeń polskich lekarzy i bazy polskich placówek medycznych w leczeniu obywateli libijskich poszkodowanych w trakcie rewolucji.

Przez blisko rok przedstawiciele władz Libii odwiedzali placówki medyczne w różnych miastach Polski, by ostatecznie podjąć decyzję, że większość libijskich pacjentów będzie leczona w dolnośląskich ośrodkach medycznych. Od lipca 2013 roku, dzięki  zaangażowaniu obu pomysłodawców, udało się rozpocząć leczenie poszkodowanych. 
   
Ministerstwo Zdrowia Libii – finansując ten projekt w całości - współpracuje z dolnośląskimi placówkami medycznymi i pracującymi w nich lekarzami, udzielając w ten sposób pomocy ponad 200 obywatelom Libii, z czego połowie po ciężkich urazach wojennych. W ostatnim czasie w szpitalu im. św. Jadwigi w Trzebnicy operowane były, oprócz dorosłych pacjentów, również palestyńskie dzieci ze Strefy Gazy.

W trakcie dzisiejszego spotkania z przedstawicielami władz miasta Jadow, z którego pochodzi większość poszkodowanych osób, podsumowano dotychczasową współpracę, a także omówiono dalsze działania w tym zakresie.