rozmiar czcionki: A | A | A

Polsko-czeskie projekty szansą rozwoju regionu

27.11.2012 15:54

Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego mają nie tylko charakter regionalny. Do rozmów o przyszłości Dolnego Śląska zaproszeni zostali też partnerzy z sąsiednich krajów – Czech i Niemiec. W Kudowie Zdroju o planach i wspólnych przedsięwzięciach rozmawiali m.in.: Hetman Kraju Pardubickiego - Martin Netolicky, starosta Miasta Nachod - Jan Birke, dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa, burmistrz Miasta Kudowy Zdrój - Czesław Kręcichwost oraz Maciej Borsa, dyrektor Wojewódzkiego Biura Urbanistycznego.

Podczas transgranicznego spotkania konsultacyjnego Strategii padło wiele propozycji współpracy w zakresie stworzenia infrastruktury turystycznej łączącej sąsiadujące ze sobą kraje. – Jest wiele obszarów w ramach których nasze regiony mogą jeszcze bardziej zintensyfikować współpracę, o której już dzisiaj możemy powiedzieć, że jest owocna. Od kilkunastu lat odbywają się „Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej”. Chcielibyśmy aby ich organizacją zajęło się kilkadziesiąt miast całego pogranicza. Powstałby wspólny kalendarz wydarzeń, a dzięki temu wyjątkowa oferta – tłumaczył dr Tutaj.


W trakcie spotkania uczestnicy zastanawiali się też nad inicjatywą pod hasłem „Rok Polsko-Czeskiego Pogranicza”. – Byłaby to świetna okazja do podsumowania nie małego już dorobku naszej współpracy. Na dobry początek, ciekawym rozwiązaniem byłby projekt edukacyjny, który zakładałby m.in. przeprowadzenie jednej godziny lekcyjnej  o kulturze czeskiej w polskich szkołach pogranicza i na odwrót u naszych sąsiadów. Pozwoliłoby to nam jeszcze bardziej zbliżyć się do siebie, już nie tylko na płaszczyźnie infrastruktury czy komunikacji ale także w kwestii kultury, edukacji i świadomości regionalnej partnerskich regionów Unii Europejskiej – zakończył dr Jerzy Tutaj.


Starosta Nachodu, Jan Birke zaciekawił uczestników spotkania ideą sześciokilometrowego korytarza z Nachodu do Kudowy Zdroju będącego powiązaniem tranzytowym. Koncepcja projektu zakłada pozyskanie na ten cel środków z programów współpracy transgranicznej i jest w fazie projektowania. Koszt powstania tunelu Czesi szacują na miliard złotych i upatrują w nim szansę na ułatwienie komunikacji międzyregionalnej, głównie w obrębie miast granicznych po obu stronach państw.


Przedmiotem spotkania samorządowców były też zapisy projektu Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 roku. Zebrani wskazywali na konieczność uwzględnienia w Strategii informacji o wsparciu rórskich terenów regionu, które są narażone na powodzie oraz wysokie koszty utrzymania zimowego, znacznie odbiegające od kosztów ponoszonych przez inne powiaty.