rozmiar czcionki: A | A | A

Polska Polityka Krajobrazowa

07.12.2011 18:29

W dniach 5-7 grudnia z inicjatywy Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Komisji Architektury i Urbanistyki PAN oraz Wojewódzkiego Biura Urbanistycznego odbyły się międzynarodowe warsztaty i konferencja naukowa ‘Polska Polityka Krajobrazowa. Skala regionu, powiatu, gminy’.

Konferencja zgromadziła liczne grono naukowców, planistów, ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz władz państwowych i samorządowych. Pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i przy dużym osobistym zaangażowaniu członka zarządu Jerzego Tutaja powstał swego rodzaju zaczątek regionalnego forum krajobrazowego, na którym próbowano znaleźć odpowiedzi na pytanie: w jakich warunkach krajobraz może się stać mocną stroną społeczności lokalnych w podnoszeniu ich jakości życia, promocji miejsca oraz kształtowania atrakcyjnej wizji rozwoju? Wspólnymi siłami udało się nakreślić ramy polityki krajobrazowej dla Wrocławia i jego Obszaru Funkcjonalnego, wskazując narzędzia planistyczne oraz możliwości realizacji celów.  

Ponadto uczestnicy konferencji ‘Polska Polityka Krajobrazowa’ zastanawiali się jakie środki należy podjąć, aby krajobraz stał się czynnikiem budującym tożsamość społeczności lokalnych, a także elementem w kształtowaniu wizji rozwoju, zwłaszcza w sferze podnoszenia jakości życia, promocji miejsca oraz zwiększania konkurencyjności. Wielu rozwiązań dostarczyły przykłady dobrych praktyk, jakie przedstawili eksperci z firmy AECOM, mającej na swym koncie sukcesy terenów olimpijskich w Londynie oraz organizacji Entente Florale promującej kulturę ogrodniczą w całej niemal Europie. Poprzez poprzedzenie konferencji warsztatami projektowymi organizatorzy połączyli wiedzę teoretyczną z praktycznymi propozycjami dla Wrocławia i jego strefy podmiejskiej. Liczą w tym zakresie na pomoc przedstawicieli różnych środowisk naukowych, organizacji pozarządowych, a przede wszystkim samorządów lokalnych oraz urzędu marszałkowskiego, który patronuje przedsięwzięciu.

W najbliższej przyszłości planuje się organizację podobnych spotkań dla innych obszarów problemowych w celu poszukiwania alternatywnych, zrównoważonych wizji rozwoju, na miarę lokalnych aspiracji zgodnych z duchem Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

***
Europejska Konwencja Krajobrazowa - ratyfikowana przez Polskę i obowiązująca od 1 stycznia 2005 roku - kładzie akcent na aktywność mieszkańców danego obszaru, obliguje do planowego gospodarowania wszelkimi obszarami, także tymi pospolitymi lub wręcz zdegradowanymi, do podnoszenia ich jakości, do otaczania opieką miejsc niezwykłych oraz do kreowania takich miejsc „tu i teraz”. O tych problemach mówili burmistrzowie Kietrza i  Radkowa oraz wójtowie gmin Dzierżoniów i Żurawina - od dawna zaangażowani w ruch odnowy wsi. Ale nie tylko dyskutowano. Przede wszystkim szukano konkretnych pomysłów szkicując zarysy strategii i planów krajobrazowych.