rozmiar czcionki: A | A | A

Podsumowanie projektu „W stronę Odry”

02.10.2013 15:24

Jak wykorzystać największą rzekę na Dolnym Śląsku? W jaki sposób Odra może wspomóc rozwój okolicznych gmin? Jak pogodzić rozwój gospodarczy z jej walorami turystycznymi? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy projektu „W stronę Odry”. W debacie i rejsie między Brzegiem a Ścinawą będącym podsumowaniem akcji wziął udział marszałek Rafał Jurkowlaniec.

„W stronę Odry” to projekt zainicjowany przez Gazetę Wyborczą Wrocław mający na celu nie tylko pokazanie potencjału rzeki, ale przede wszystkim  wypracowanie pomysłów na wykorzystanie tej drogi wodnej w przyszłości. W inicjatywie biorą udział nadodrzańskie gminy. Poszczególne samorządy dzielą się swoimi doświadczeniami i wymieniają pomysłami jak wykorzystać rzekę w turystyce i gospodarce.

Uczestnicy dzisiejszego rejsu wyruszyli z nadbrzeża przy bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich we Wrocławiu. Na pokładzie statku znalazł się marszałek Rafał Jurkowlaniec jako gospodarz regionu, samorządowcy z 16 nadodrzańskich gmin oraz dziennikarze Gazety Wyborczej. Uczestnicy dyskusji podsumowali projekt, mówili o inicjatywach, które przyczyniają się do przywrócenia życia na Odrze, czyli m.in. organizowaniu spływów kajakowych, budowie marin i przystani, czy wyznaczaniu szlaków rowerowych wzdłuż rzeki. Gościem specjalnym dzisiejszego rejsu był Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, który opowiadał o doświadczeniach swojego samorządu w zakresie rewitalizacji szlaków wodnych. Nowa Sól była liderem projektu „Odra dla turystów 2014”, którego celem było stworzenie szlaku turystycznego na rzece. Ostatnią częścią spotkania była dyskusja. Organizatorzy panelu postawili przed uczestnikami pytanie „czy Odra ma szansę stać się produktem turystycznym”.

Ważną częścią projektu „W stronę Odry” były ukazujące się na łamach Gazety Wyborczej Wrocław oraz w internecie publikacje dotyczące ciekawych miejsc i ludzi związanych z Odrą. W serii artykułów przedstawiano nie tylko unikalne walory przyrodnicze rzeki, ale również zabytkowe instalacje inżynieryjne, a przede wszystkim promowano walory turystyczne Odry.

Rzeki Dolnego Śląska są świetnym zapleczem turystycznym, które warto wykorzystać do promocji regionu. Warunki do uprawiania aktywnego wypoczynku na wodzie występują m.in. na Odrze, Widawie, Baryczy, Nysie Kłodzkiej, Białej Lądeckiej i Oławie. Najciekawszymi odcinkami rzek, zarówno górskich, jak i nizinnych poprowadzono szlaki, na których organizowane są spływy i rejsy statkami spacerowymi. Dolnośląskie jeziora to też świetne miejsca do uprawiania żeglarstwa.

Wiele dziedzin sportów wodnych zyskuje w regionie coraz większe rzesze fanów. Można tu spotkać pasjonatów parasailingu, skimboardingu, wakeboardingu, surfingu, wakeskatingu i kitesurfingu. Także wędkarze znajdą na Dolnym Śląsku coś dla siebie. Najatrakcyjniejszymi łowiskami są: jezioro Paczkowskie, Witka, Leśniańskie, Bystrzyckie, Mietkowskie, Słup oraz Stawy Milickie. Długość szlaków wodnych w granicach województwa na Odrze i jej dopływach wynosi 1303,7 km, z czego 737,6 km jest dostępne dla kajakarzy bez wzglądu na poziom stanu wód.

Organizatorzy projektu „W stronę Odry” planują również zorganizować 32-planszową wystawę, prezentującą najciekawsze zdjęcia z rejsu oraz kolejnych „odrzańskich spotkań”. W wystawie uwzględnione zostaną fotografie i opracowania dotyczące wszystkich gmin biorących udział w projekcie. Wystawa odwiedzi największe miasto odrzańskiego projektu - Wrocław.