rozmiar czcionki: A | A | A

Pierwszy w Polsce program walki z niedożywieniem

19.11.2012 14:20

Dziś w szpitalu im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu uroczyście zainaugurowano pierwszy w Polsce program skierowany do pacjentów zagrożonych niedożywieniem. Na realizację trzyletniego projektu, obejmującego profilaktykę, diagnostykę i leczenie niedożywienia u dorosłych mieszkańców Dolnego Śląska marszałek Rafał Jurkowlaniec przeznaczył 700 tysięcy złotych.

W dzisiejszej konferencji prasowej wzięli udział marszałek Rafał Jurkowlaniec, prof. Marek Pertkiewicz, ordynator Oddziału Klinicznego Żywienia i Chirurgii warszawskiego szpitala im. Prof. W. Orłowskiego, Janusz Jerzak, dyrektor szpitala przy Koszarowej oraz dr Anna Zmarzły, kierownik Poradni Żywienia Klinicznego, która mieści się w szpitalu. Trzyletni projekt „Działania edukacyjne, profilaktyka, diagnostyka i leczenie niedożywienia u dorosłych mieszkańców z terenu województwa dolnośląskiego 2012-2014” to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.


Projekt podzielony jest na dwie części. Pierwsza, pochłonie 600 tys. zł i jest skierowana do pacjentów. W Poradni Żywienia Klinicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego lekarze będą badać chorych, udzielać im porad w zakresie żywienia klinicznego, a w razie wskazań zlecą badania krwi i analizę składu ciała. Najbardziej potrzebujący pacjenci będą mieli zaplanowane cykliczne wizyty kontrolne. Specjaliści szacują, że w ciągu trzech lat uda się pomóc około 3 tys. chorym. Do programu może się zgłosić każdy dorosły pacjent z niezamierzonym spadkiem masy ciała (co najmniej 10 proc. wyjściowej wagi), niezależnie od przyczyny, który może jeść drogą naturalną i nie przebywa w szpitalu.


Druga część programu ma charakter edukacyjny. Za 100 tysięcy zł zostaną przeszkolone setki lekarzy i pielęgniarek. Uda się również wydrukować  podręczniki poświęcone niedożywieniu  przeznaczone dla lekarzy i pielęgniarek. Dzięki temu personel medyczny nauczy się jak stosować ambulatoryjne formy wsparcia żywieniowego i dostosowywać je do potrzeb i możliwości pacjentów.

Program finansowany jest ze środków urzędu marszałkowskiego i przeznaczony dla chorych niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia mieszkających na Dolnym Śląsku. Jest to jedyna w Polsce możliwość bezpłatnego wsparcia dla pacjentów, którzy wymagają indywidualnego wsparcia żywieniowego. Pacjent hospitalizowany ma co prawda dostęp do wszystkich form leczenia żywieniowego (odpowiednia dieta, picie odżywek, żywienie poza - i dojelitowe). Są na to przeznaczone środki z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia (niestety zbyt małe).  Niestety takich funduszy nie ma dla chorych, którzy są wypisywani ze szpitala z niedożywieniem. Do momentu zainicjowania programu „Działania edukacyjne, profilaktyka, diagnostyka i leczenie niedożywienia u dorosłych mieszkańców z terenu województwa dolnośląskiego 2012-2014” w Polsce pacjenci nie mogli skorzystać z żadnej formy ambulatoryjnej konsultacji żywieniowej.

Szacuje się, że nawet do 15 proc. pacjentów poradni przyszpitalnych może mieć problem z niekontrolowanych chudnięciem w przebiegu choroby a w konsekwencji z niedożywieniem.  Niedożywienie ambulatoryjne najczęściej występuje u seniorów, chorych neurologicznych, onkologicznych, gastroenterologicznych, neurologicznych.


***


Gdzie szukać pomocy: Poradnia Żywienia Klinicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego mieści się przy ul. Koszarowej 5, w budynku A-1, w gabinecie 102 na pierwszym piętrze. Poradnia będzie czynna od poniedziałku do środy w godzinach od 15:00 do 19:00. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna po numerem (71) 395-76-20, codziennie w godzinach 8:00-10:00.