rozmiar czcionki: A | A | A

Paweł Parus spotkał się z przedszkolakami

03.06.2016 11:02

Pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych spotkał się z dziećmi na zaproszenie dyrekcji Przedszkola nr 109 z oddziałami integracyjnymi we Wrocławiu. Podczas warsztatów Paweł Parus opowiadał przedszkolakom o codzienności osób niepełnosprawnych. Dzieci obejrzały również bajki przygotowane przez organizacje pozarządowe – Dolnośląski Instytut Doradczy i Fundację Katarynka.

- Nauka w tym wieku musi odbywać się poprzez zabawę, dlatego materiały audio-video poprzeplatane były zajęciami ruchowymi. Najważniejsze, żeby w świadomość dzieciaków wdarło się, iż wokół nich żyje wiele osób niepełnosprawnych i jest to coś zupełnie normalnego – mówi Paweł Parus. – Nie zabrakło trudnych, szczerych pytań, ale to przecież cechuje dziecięcą ciekawość – dodaje pełnomocnik.

Zarząd województwa dolnośląskiego od wielu lat wspiera zadania związane ze zwiększaniem świadomości o niepełnosprawności. Tylko w tym roku takie działania realizują: Fundacja Promyk Słońca, Fundacja Pączkowe Drzewo i Fundacja Edukacji Przedszkolnej. Wszystkie współfinansuje województwo dolnośląskie.

Nie przełamiemy stereotypów i obaw przed niepełnosprawnością w społeczeństwie, jeśli nie będziemy uświadamiać, przede wszystkim dzieciom i młodzieży, jak żyją i radzą sobie z problemami osoby niepełnosprawne – podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.