rozmiar czcionki: A | A | A

Otwarcie konferencji ABOWE

02.07.2014 11:22

Dr Jerzy Tutaj członek zarządu województwa dolnośląskiego otworzył dziś konferencję „ABOWE – Wdrożenie zaawansowanych technologii związanych z biologiczną utylizacją odpadów”. Wolę przystąpienia do tej inicjatywy wyraziło 5 partnerów z Finlandii, Niemiec, Litwy, Szwecji i Estonii. Całkowita wartość projektu dla Dolnego Śląska to 165 tys. euro, z czego 140 tys. euro pochodzi z programu Regionu Morza Bałtyckiego.

Projekt „ABOWE – Wdrożenie zaawansowanych technologii związanych z biologiczną utylizacją odpadów” stanowi kontynuację działań realizowanych w ramach projektu REMOWE. Ogólnym celem projektu jest wdrożenie zaawansowanych koncepcji związanych z biologiczną utylizacją odpadów na podstawie przeprowadzonych badań i uzyskanych wyników w ramach projektu REMOWE.


Projekt REMOWE zakłada regionalne działania na rzecz zrównoważonej produkcji energii z odpadów, a jego ogólnym celem jest wsparcie redukcji negatywnych skutków emisji dwutlenku węgla poprzez znalezienie równowagi pomiędzy zużyciem energii a wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Projekt REMOWE skupia się głównie na tematyce pozyskiwania bioenergii z odpadów oraz akcjach promujących zastosowanie wydajnych energetycznie technologii w Regionie Morza Bałtyckiego.


W trakcie realizacji projektu ABOWE w Zakładzie Gospodarowania Odpadami w Gaci koło Oławy wybudowano mobilna pilotażowa biorafineria wytwarzająca produkty paliwowe i chemiczne z różnego rodzaju odpadów i biosurowców oraz pilotażowa instalacja odzysku energii z odpadów w procesie suchej fermentacji. Założeniem projektu jest wprowadzenie w życie obydwu technologii na skalę przemysłową.


Powstałe instalacje pilotażowe są rodzajem laboratorium testowym funkcjonującym na użytek różnych grup docelowych – operatorów, inżynierów, potencjalnych inwestorów i badaczy. Nowe rozwiązania w zakresie wykorzystania odpadów zostaną zaimplementowane i dalej rozwijane, zgodnie z dyrektywami unijnymi dotyczącymi zmian klimatycznych, odnawialnych źródeł energii i zarządzania odpadami.


Wykonawcą badań dla Urzędu Marszałkowskiego był Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.