rozmiar czcionki: A | A | A

Otwarcie instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów w Rudnej Wielkiej

05.12.2012 13:47

5 grudnia otwarto regionalną instalację do przetwarzania odpadów komunalnych w procesie mechaniczno - biologicznym w Rudnej Wielkiej. Urząd marszałkowski reprezentował członek zarządu Włodzimierz Chlebosz.

Na terenie zakładu działa już od 2009 roku instalacja do produkcji paliw alternatywnych z odpadów dla regionu wrocławskiego (po przetworzeniu wykorzystywane są jako paliwo np. w cementowniach). Decyzję o budowie, najpierw składowiska odpadów, a później mechaniczno-biologicznej instalacji do przetwarzania odpadów (MBP) podjęto w 2000 roku. Przejazd  na teren instalacji i oglądanie obiektu poprzedziła prezentacja podsumowująca budowę i możliwości przerobowe urządzeń. Pełna nazwa inwestycji: „Instalacja do biologicznego przetwarzania odpadów w procesie biosuszenia, biostabilizacji i kompostowania”.

Instalacja zbudowana jest z następujących części:
- Hali technologicznej: 10 boksów zestawionych po dwa w 5 modułów wyposażonych w kanały napowietrzające i odciekowe, system nawadniający, otwory wywiewne. Boksy mogą spełniać funkcję komór suszarniczych (biosuszenie) bądź bioreaktorów (kompostowanie i biostabilizacja)
- Wentylatorowni: ważnej dla odpowiedniego przebiegu i sterowania ww. procesami
- Biofiltrów wypełnionych odpadami drzewnymi i placu dojrzewania.

Wydajność instalacji w poszczególnych procesach: biosuszenie - 50 tys. ton/rok, biostabilizacja - 30 tys. ton/rok, kompostowanie - 13 tys. ton/rok.

Projekt był współfinansowany ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowita planowana wartość projektu ma osiągnąć 20 mln zł a wartość dofinansowania to 3,9 mln złotych.  Inwestycja będzie rozbudowywana: powstanie kwatera składowania odpadów, zrealizowany zostanie II etap budowy instalacji otwartej 5 grudnia jak również budowa drugiej instalacji do produkcji paliw alternatywnych.


Dyrektywy unijne zobowiązują Polskę do zmniejszenia ilości odpadów kierowanych na składowiska. Uchwalenie przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami wprowadziło podział na regiony gospodarki odpadami. Instalacja w Rudnej Wielkiej znajduje się w regionie północno-centralnym. Na listopadowej sesji sejmiku zmieniono uchwałę w sprawie wykonania WPGO 2012: instalacja w Rudnej Wielkiej spełniła w dniu 24.09.2012 wymogi co do zostania Regionalną Instalacją do Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). 1 lipca 2013 roku wejdzie w życie nowy system gospodarki odpadami komunalnymi - do końca bieżącego roku samorządy gminne muszą przyjąć uchwały regulujące gospodarkę odpadami komunalnymi na terenie gmin.


Wszystkie te zmiany wymuszają budowę instalacji do przetwarzania odpadów. Składowanie odpadów powinno być stosowane jako ostatni z możliwych sposobów ich zagospodarowania. Bardzo ważna jest segregacja odpadów u źródła i związana z tym edukacja ekologiczna dzieci i dorosłych.