rozmiar czcionki: A | A | A

O roli samorządu województwa w nowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi

14.12.2012 13:18

Celem dzisiejszej konferencji prasowej było wyjaśnienie kontrowersji otaczających rolę samorządu województwa w nowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Członek zarządu Włodzimierz Chlebosz mówił m.in. o tym, że samorząd nie ma wpływu na ceny usług dot. zagospodarowania odpadów, nie ma też możliwości ingerencji w te ceny.

W dzisiejszej konferencji poza członkiem zarządu Włodzimierzem Chleboszem wzięli również udział: pełnomocnik marszałka ds. odnawialnych źródeł energii, Paweł Karpiński oraz dyrektor wydziału środowiska UMWD, Piotr Błaszków.

Zmiany systemu gospodarowania odpadami wynikają z konieczności dostosowania wymagań określonych w dyrektywach unijnych do prawa krajowego. Zmiany mają służyć środowisku, poprzez wyeliminowanie nielegalnych składowisk odpadów oraz spalania odpadów w piecach (jednej z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza w miastach). Dziennikarze zapoznali się najważniejszymi założeniami Wojewódzkiego Planu Gospodarowania Odpadami. W świetle nowych przepisów właścicielem odpadów wytworzonych przez mieszkańców jest teraz gmina. Firma odbierająca odpady od mieszkańców jest wyłaniana przez gminę na podstawie przetargu i to gmina w pełni kontroluje system.

W nowym systemie to gmina jest zobowiązana do zapewnienia, budowy, utrzymania i eksploatacji własnych lub wspólnych z innymi gminami regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, a także do przejęcia obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz ich zagospodarowania w zamian za uiszczoną opłatę oraz do przekazywania odebranych od właścicieli nieruchomości odpadów komunalnych do instalacji odzysku i unieszkodliwiania.

Ze względu na to, że gmina Wrocław nie przygotowała instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów oraz dalszego ich składowania lub spalania w spalarni Sejmik, zobligowany przepisami, ujął mechaniczno-biologiczną instalację do przetwarzania odpadów w Rudnej Wielkiej (gmina Wąsosz) jako Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), w uchwale w sprawie wykonania Wojewódzkiego Planu Gospodarowania Odpadami, jako spełniający wszelkie normy prawne i środowiskowe, a przez to będący docelowym punktem wywożenia odpadów.

Włodzimierz Chlebosz przypomniał również, że Marszałek Województwa Dolnośląskiego nie ma wpływu na ceny usług dot. zagospodarowania odpadów i nie ma możliwości ingerencji w te ceny. Marszałek ma natomiast obowiązek wskazać bezpieczne dla środowiska i zgodne z obowiązującym prawem środowiskowym RIPOK-i, spośród instalacji istniejących na rynku, zbudowanych przez gminy lub przedsiębiorstwa prywatne i planowanych. Marszałek koordynuje istniejący fizycznie system, a nie tworzy go od podstaw.