rozmiar czcionki: A | A | A

O przyszłości programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”

14.07.2014 12:32

Realizacja programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” w naszym województwie oraz ewentualna współpraca samorządu województwa z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki (PZLA) przy realizacji tego programu – oto główne tematy dzisiejszego spotkania Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego z przedstawicielami PZLA.

Wiceprezesi PZLA Paweł Olszański i Sebastian Chmara, Justyna Serafińska – Gruman z Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki spotkali się dziś z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Cezarym Przybylskim. Wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Lekkiej Atletyki ma związek z trwającą na Dolnym Śląsku XX Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży. Olimpiada to jedna z największych młodzieżowych imprez sportowych w kraju: niemal 8,5 tys. uczestników rywalizuje w 38 dyscyplinach na terenie 25 miast na Dolnym Śląsku. Nasze województwo  już po raz dziesiąty w swojej historii jest gospodarzem Olimpiady Młodzieży.

Podczas spotkania marszałek Cezary Przybylski poinformował przedstawicieli PZLA o stanie realizacji II edycji programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”. W tym roku zarząd województwa przekazał 16 gminom i powiatom 5 mln zł na budowę w sumie 16 boisk lekkoatletycznych. Program został objęty patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

- Dolny Śląsk dla Królowej Sportu to autorski program samorządu województwa dolnośląskiego. Co ważne, nie tylko pomagamy samorządom budować nowe obiekty, ale przede wszystkim wspieramy inicjatywy, które pozwolą te stadiony wypełnić życiem – podkreślił marszałek Przybylski.

Przedstawiciele PZLA poruszyli również kwestię współpracy Związku przy realizacji kolejnych edycji programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”.

***

„Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” to program realizowany od ubiegłego roku na terenie gmin i powiatów województwa dolnośląskiego. Wg. planu, do 2015r. w regionie powstanie ok. 45 nowoczesnych obiektów sportowych. W 2013r. powstało 16 ogólnodostępnych „orlików lekkoatletycznych”, do końca tego roku powstanie kolejnych 16. Budowane obiekty wyposażone są bieżnię lekkoatletyczną, bieżnię do sprintu, skocznię w dal lub ewentualnie koło do pchnięcia kulą. Szacunkowy koszt budowy jednego kompleksu w ramach programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” to około 600 tys. zł. Połowa tej kwoty to dotacja Województwa Dolnośląskiego. Resztę dopłacają samorządy.