rozmiar czcionki: A | A | A

O mniejszościach narodowych i etnicznych

20.05.2011 14:58

Dziewięciu przedstawicieli mniejszości narodowych i czterech mniejszości etnicznych. Łącznie ok. 250 tys. osób, co stanowi 0,7 % wszystkich obywateli polskich. Do tego dochodzą też Kaszubi, czyli ponad 50 tys. osób posługujących się językiem regionalnym. Dziś najważniejsze sprawy i problemy mniejszości w Polsce i na Dolnym Śląsku były przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Już XXVIII posiedzenie odbyło się we Wrocławiu, w siedzibie urzędu wojewódzkiego.

W debacie uczestniczyli wiceminister MSWIA Tomasz Siemoniak, marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec, wojewoda Aleksander Marek Skorupa, a także reprezentanci mniejszości narodowych i etnicznych, samorządowcy oraz przedstawiciele świata nauki i kultury.

Najważniejsze tematy poruszane podczas posiedzenia XXVIII Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dotyczyły przede wszystkim wielokulturowości naszego województwa i tego jak ona się zmieniała na przestrzeli lat. Omówiono także projekt powołania Instytutu Łemkowskiego z siedzibą w Legnicy oraz znaczenie Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych. Poruszono też kwestie kreowania przez media wizerunku mniejszości.

Komisja Wspólna została powołana mocą Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Składa się z przedstawicieli rządu oraz z reprezentantów 14 istniejących w Polsce mniejszości. Komisja pełni funkcję forum dyskusji, a jej zadaniem jest rozwiązywanie problemów mniejszości narodowych i etnicznych tj. edukacja czy dyskryminacja.

Przydatne linki:
- mniejszości narodowe i etniczne w Polsce: www.mswia.gov.pl/mniejszosci
- Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych: www.mswia.gov.pl/komisja
- raport dotyczący sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych w RP  (POBIERZ)