rozmiar czcionki: A | A | A

Nowy rozdział współpracy polsko-czeskiej

16.01.2014 20:55

16 stycznia 2014 r. w Zamku Książ odbyła się międzynarodowa konferencja pod honorowym patronatem Wicepremier, Minister Infrastruktury i Rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej pt. Projekty flagowe dla zintegrowanego rozwoju u progu XX-lecia współpracy na pograniczu polsko-czeskim. Organizatorem konferencji był Instytut Rozwoju Terytorialnego oraz Wydział Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Konferencja, w pierwszej części, była podsumowaniem XX-letnich dokonań we współpracy  polsko-czeskiej na pograniczu, ze szczególnym uwzględnieniem dziesięcioletniego okresu przynależności obu państw do Unii Europejskiej. W dalszej części konferencji skoncentrowano się na  istotnych zagadnieniach dla rozwoju przestrzeni pogranicza polsko – czeskiego, w kontekście projektów flagowych oraz nowego programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Polska – Republika Czeska na lata 2014-2020. Podczas moderowanych paneli dyskusyjnych skupiono się na zagadnieniach związanych z problemami demograficznymi i rynkiem pracy,  dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym w kontekście rozwoju turystyki  oraz nowymi formami współpracy, które mogłyby stanowić szansę na zintegrowany rozwój pogranicza.

Pierwsze inicjatywy współpracy na pograniczu polsko-czeskim sięgają lat osiemdziesiątych XX w. Obszary te łączą nie tylko wspólne projekty, nie tylko najnowsza historia związana z Unią Europejską, ale także bogate wspólne dziedzictwo i historia. Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego podkreślał w trakcie konferencji, że dzisiejsze planowanie przyszłości pogranicza musi poszukiwać nowej formuły opartej o planowanie strategiczne i funkcjonalne dla obszarów miękkich, niewyznaczalnych wprost granicami administracyjnymi. Musi się to odbywać w poszanowaniu wszystkich podmiotów biorących udział w procesie planowania. - Musimy mieć świadomość, że w pierwszych latach intensyfikacji współpracy na pograniczu bardzo ważną rolę odegrały euroregiony. Dziś warto zastanowić się nad nową rolą i przyszłością euroregionów, zwłaszcza w kontekście zastosowania nowego instrumentu jakim są Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej – mówił Jerzy Tutaj.

W konferencji wzięło udział 127 przedstawicieli ministerstw, samorządów, placówek dyplomatycznych, uczelni wyższych, instytucji zajmujących się nawiązywaniem współpracy na pograniczu, organizacji kulturalnych, gospodarczych, turystycznych, zarówno ze strony polskiej jak i czeskiej. Nie zabrakło też Radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Spotkanie otworzył Jerzy Tutaj – członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Michal Pastvinský - Dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą Ministerstwa Środowiska Republiki Czeskiej.