rozmiar czcionki: A | A | A

Pierwsza Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w 2016 roku.

29.01.2016 11:25

28 stycznia odbyła się pierwsza w 2016 roku Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Podczas obrad przyjęto ważne uchwały, dotyczące m.in. Apelu dolnośląskich Radnych do Sejmu i Rządu RP dotyczącego zawieszenia lub obniżenia podatku od wydobycia niektórych kopalin, obciążającego fiskalnie największy podmiot gospodarczy Dolnego Śląska - Spółkę KGHM Polska Miedź S.A. Głosowanie nad uchwałą poprzedziła konferencja prasowa Marszałka Cezarego Przybylskiego, który mocno akcentował wpływ przedsiębiorstwa na rozwój województwa, miejsc pracy oraz fakt, że wydobycie i przetwórstwo surowców naturalnych, to wiodąca inteligentna specjalizacja Dolnego Śląska.

Sesja plenarna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego rozpoczęła się od informacji przedstawionych przez Przewodniczącego Sejmiku, Pawła Wróblewskiego. Następnie, Marszałek Cezary Przybylski przedstawił informacje na temat prac i aktywności Zarządu Województwa Dolnośląskiego w ostatnich tygodniach oraz informację o liczbie projektów przygotowanych przez poszczególne Departamenty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


Jedną z najważniejszych uchwał podjętych podczas posiedzenia Sejmiku był Apel dolnośląskiego Sejmiku do Sejmu i Rządu RP dotyczącego zawieszenia lub obniżenia podatku od wydobycia niektórych kopalin, obciążający fiskalnie KGHM Polska Miedź S.A., największy podmiot gospodarczy Dolnego Śląska, globalnego producenta miedzi i srebra. - Sytuacja na rynku miedzi sprawia, że podatek od kopalin nadmiernie obciąża KGHM. Będzie to miało negatywny wpływ na budżet województwa, dlatego apelujemy do Pani Premier Beaty Szydło o przynajmniej częściowe dotrzymanie obietnicy wyborczej i zawieszenie podatku od kopalin do czasu poprawy sytuacji na rynku miedzi.  - mówił podczas konferencji prasowej marszałek Cezary Przybylski.

 

Wydobycie i przetwórstwo surowców naturalnych, szczególnie rud miedzi i innych metali nieżelaznych, to wiodąca inteligentna specjalizacja Dolnego Śląska. Od pomyślności wiodącego w tej branży KGHM Polska Miedź SA zależy pomyślność naszego województwa. Pełne uruchomienie taniej eksploatacji odkrywkowych złóż miedzi, złota i molibdenu pozwoli obniżyć średni jednostkowy koszt produkcji miedzi i innych metali przez KGHM Polska Miedź SA. Dzięki temu wzrosną możliwości eksploatacji złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy i być może realnym stanie się powrót do wydobycia w Starym Zagłębiu Miedziowym w rejonie Bolesławca, co byłoby znaczącym impulsem rozwojowym dla zachodniej części naszego Województwa, rozumianym również jako wzrost zatrudnienia i miejsc pracy.

- Podatek od kopalin nałożony na KGHM PM S.A. został wprowadzony przez rząd na początku 2012 roku, kiedy ceny miedzi na rynku globalnym były dwukrotnie wyższe od obecnych. KGHM nie znajdowało się w tak trudnej jak dzisiaj sytuacji rynkowej. Odpowiedzialna polityka powinna reagować na to co dzieje się na świecie, a nie być oderwana od procesów globalnych. To co było dobre w 2012 roku, nie sprawdza się w 2016 roku - dodał marszałek Cezary Przybylski.


Istotna była również uchwała Sejmiku w sprawie przyznania finansowania na budowę przyszkolnych pływalni - "Dolnośląskich Delfinków". Zgodnie z rozstrzygniętym pod koniec 2015 roku konkursem nowe pływalnie powstaną w Strzegomiu, Lwówku Śląskim, Chocianowie, Głuszycy i Górze. Tym samym, zgodnie z planem „Dolnośląskie Delfinki” będą gotowe do nauki pływania we wrześniu 2017 roku. - Już na początku 2016 roku ruszymy z budową pierwszych obiektów. Pływalnie planujemy otworzyć jesienią 2017 – zapowiada Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Szacunkowy koszt budowy jednej krytej pływalni wynosi ok. 5 mln zł.


Decyzją sejmiku wojewódzkiego podjęto także uchwałę dotyczącą jednej z najważniejszych inwestycji drogowych na Dolnym Śląsku - Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. - Po wybudowaniu WOW przez samorząd województwa odcinki trasy znajdujące się w granicach administracyjnych Wrocławia zostaną przekazane pod zarząd miasta - mówił Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Dzięki porozumieniu urzędu marszałkowskiego i miasta Wrocław stolica regionu przekaże 33 mln zł na budowę obwodnicy.


Podczas sesji Sejmiku wręczono również Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego".