rozmiar czcionki: A | A | A

Niemal miliard złotych na pożyczki dla przedsiębiorców

28.11.2023 13:03

Dzięki umowie podpisanej dziś z Bankiem Gospodarstwa Krajowego już wiosną przyszłego roku dolnośląscy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o atrakcyjne pożyczki. Dokument podpisał dziś marszałek Cezary Przybylski oraz przedstawiciele BGK.

- Operatorem pożyczek, które chcemy uruchomić będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. To prawie miliard złotych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Zależny nam na tym aby Dolny Śląsk rozwijał się równie dynamicznie jak do tej pory. Te pożyczki przeznaczone będą gównie na rozwój i poprawę efektywności energetycznej – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.


Instrumenty finansowe w obecnej perspektywie unijnej na lata 2021-2027 są ważnym elementem wsparcia regionalnych przedsiębiorców, a rozwój regionalnej przedsiębiorczości to jeden z priorytetów samorządu województwa. Dlatego w ramach podpisanej dziś umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zrealizowane zostaną projekty o łącznej wartości ok 990 milionów złotych.


- Trzy pożyczki, które trafią do przedsiębiorców to nowy impuls rozwojowy dla Dolnego Śląska. Mamy nadzieję, że te pieniądze, pochodzące z puli funduszy europejskich, pozwolą na dalszy dynamiczny rozwój regionu, za co trzymamy kciuki i życzymy wszystkim powodzenia – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.


To doskonała wiadomość dla dolnośląskich przedsiębiorców ponieważ pieniądze pozyskane w ramach pożyczek nie tylko nie podlegają tak rygorystycznym zasadom wnioskowania i rozliczania jak dotacje, ale również stale zasilają gospodarkę regionu, ponieważ można korzystać z nich wielokrotnie (pieniądze zwrócone operatorowi są dalej dostępne dla kolejnych chętnych).


- Dziękujemy za zaufanie, na które pracujemy już od 2009 roku. Od tego czasu udało się wdrożyć na Dolnym Śląsku instrumenty finansowe na ponad 1,38 miliarda złotych. Te pieniądze służą przede wszystkim dolnośląskim przedsiębiorcom. Dzięki dobrej współpracy BGK i Samorządu Województwa udawało się te instrumenty dostosowywać do zmiennych warunków gospodarczych takich jak COVID czy wojna na Ukrainie  – mówi Tomasz Robaczyński - Członek Zarządu BGK.


Wdrażanie instrumentów finansowych na Dolnym Śląsku zostało powierzone Bankowi Gospodarstwa Krajowego, który posiada sprawdzone doświadczenie w pełnieniu roli zarządzającego produktami finansowymi już od pierwszej pełnej perspektywy finansowej.
Dzięki podpisanej dzisiaj umowie Dolny Śląsk uruchamia mechanizm wsparcia finansowego w formie pożyczek w ramach 3 projektów.
•    Pożyczka rozwojowa - zwiększenie efektywności wdrażania innowacji w dolnośląskim sektorze MŚP.
•    Pożyczka na poprawę efektywności energetycznej - zwiększenie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym, budynkach publicznych oraz w mikro i małych firmach z regionu.
•    Pożyczka OZE - zwiększenie produkcji energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii, budowa i rozbudowa instalacji Odnawialnych Źródeł Energii.
Uzupełniająco finansowane będą stacje ładowania pojazdów elektrycznych.