rozmiar czcionki: A | A | A

Nagroda dla Oliwii Jabłońskiej

11.09.2012 11:39

20 tys. zł tyle wynosi nagroda Marszałka ufundowana przez zarząd województwa dla pochodzącej z Dolnego Śląska Oliwii Jabłońskiej, która zdobyła srebrny medal Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Trener naszej medalistki, Wojciech Seidel, również otrzymał czek w wysokości 5 tys. zł.

W przekazaniu czeków Oliwii Jabłońskiej i jej trenerowi brali dziś udział członkowie zarządu województwa dolnośląskiego. Była to jednocześnie okazja do złożenia gratulacji zawodniczce, która w wieku 15 lat została najmłodszą medalistką w polskiej ekipie paraolimpijskiej.

Oliwia Jabłońska jest zawodniczką Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych „Start” Wrocław i najmłodszą polską uczestniczką Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Podczas zakończonej niedawno Paraolimpiady zdobyła srebrny medal w pływaniu na dystansie 100 m stylem motylkowym; wystąpiła ponadto w dwóch innych finałach: na dystansie 400 m stylem dowolnym, gdzie  zajęła 4. Miejsce oraz na dystansie 100 m stylem dowolnym (ukończyła zawody 8. miejscu).

Oliwia Jabłońska, mimo, że ma dopiero 15 lat, ma na koncie sporo sukcesów. Jest sześciokrotną złotą medalistką Mistrzostw Świata Juniorów w pływaniu w Ołomuńcu w 2010 roku (została uznana za najlepsza pływaczkę zawodów) a w 2011 roku wywalczyła w Berlinie brąz w mistrzostwach Europy seniorów na 400 m stylem dowolnym.

Za swoje osiągnięcia sportowe w 2011 roku otrzymała nagrodę sportową Województwa Dolnośląskiego, a w tym roku dostaje, również od marszałka, stypendium za osiągnięte wyniki sportowe (łącznie 8 tys. zł).