rozmiar czcionki: A | A | A

Muzyka ludowa zabrzmiała w Operze Wrocławskiej

17.11.2015 09:48

W dniach 10-11 listopada odbywał się we Wrocławiu VIII Festiwal Tradycji Dolnego Śląska. W ciągu dwóch dni festiwalowych na scenie Opery Wrocławskiej wystąpiło blisko 570 artystów ludowych. Impreza jest ważną inicjatywą Samorządu Województwa Dolnośląskiego, której celem jest budowanie tożsamości mieszkańców regionu. W koncertach uczestniczyła Ewa Mańkowska, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Festiwal Tradycji Dolnego Śląska przyjął formułę przeglądu, który pozwala ukazać fascynującą różnorodność folkloru naszego regionu, nie ma tu miejsc i nagród, natomiast sama możliwość zaprezentowania się przed szeroką publicznością jest nobilitacją i wyróżnieniem dla zaproszonych zespołów. Impreza od 2008 roku gości każdej jesieni na scenie Opery Wrocławskiej.

O skali i rozmachu wydarzenia świadczy liczba zespołów i artystów uczestniczących co roku w festiwalu. Podczas VIII Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska na scenie Opery Wrocławskiej zaprezentowała się rekordowa ilość zespołów – 33. Najwięcej było zespołów śpiewaczych, ale również zespoły folklorystyczne oraz zespoły pieśni i tańca. W poprzednich latach można było niejednokrotnie można było podziwiać unikalne występy nagradzanych na festiwalu w Kazimierzu solistek.

Zespoły ludowe, występujące podczas festiwalu, swoimi strojami i prezentowanym repertuarem ukazują różnorodność kulturową mieszkańców naszego województwa. Dolny Śląsk to bardzo specyficzny region, gdzie po II wojnie światowej spotkała się ludność pochodząca
z wielu miejsc, nie tylko przedwojennej Polski, ale i spoza granic naszego kraju. Bogactwo dolnośląskiego folkloru wynika z wielokulturowości, na obszarze naszego regionu kultywuje się zwyczaje i tradycje lwowskie, wileńskie, małopolskie, kieleckie i rzeszowskie. Nie możemy zapomnieć również o obrzędach i tradycjach przywiezionych przez Polaków, którzy zamieszkiwali tereny innych narodów i na których zwyczaje silnie odciskały się wpływy obcych kultur, w tym w szczególności kultury czeskiej, ukraińskiej, serbskiej, chorwackiej, greckiej oraz niemieckiej. Przykładem wspomnianej wyżej różnorodności jest  Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”, którego członkami są potomkowie Łemków, przesiedlonych na teren Dolnego Śląska w ramach akcji „Wisła”. Młodzież z zespołu nie tylko śpiewa, ale również mówi po łemkowsku i jest bardzo dumna ze swoich korzeni.

Podczas festiwalu we foyer Opery Wrocławskiej można było zobaczyć wystawę tradycyjnego rękodzieła. W czasie imprezy ludowi twórcy z różnych stron naszego regionu prezentowali przepiękne wyroby z tkanin, filcu, papieru, szkła, drewna oraz ceramiki, zdobione tradycyjnymi motywami.