rozmiar czcionki: A | A | A

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia 2013

07.07.2013 17:40

Winnica, Jampol, Zasław, Sławuty. W tych i wielu innych miejscach pracują dolnośląscy gimnazjaliści biorący udział w akcji ratowania polskich nekropolii na Wschodzie. Dziś marszałek Rafał Jurkwolaniec podziękował za wysiłek młodzieży pracującej na cmentarzu w Płonnym na Ukrainie.

Na cmentarzu w Płonnym pracują wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legnicy. Marszałek Jurkowlaniec rozpoczął swoją czterodniowa wizytę na Ukrainie właśnie od spotkania z nimi. W ciągu kolejnych dni marszałek odwiedził cmentarze m.in. w Lityniu, Zasławiu, Sławucie,  Nowej Uszycy, Berdyczowie czy Jampolu. Właśnie w Jampolu marszałek Jurkowlaniec spotkał się ze studentami wrocławskich uczelni, którzy przez ostatnie dni pracowali na tamtejszym cmentarzu. Przedstawiciele Dolnego Śląska mieli również okazję odsłonić symboliczną mogiłę Żołnierza Wojska Polskiego w Pszennej oraz spotkać się z Gubernatorem Obwodu Winnickiego Iwanem Mowczanem oraz przewodniczącym Rady Obwodowej, Sergiejem Tatusiakiem.


„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” to akcja, która od 10 lat wspierają samorząd Dolnego Śląska, Telewizja Wrocławska oraz Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. To dzięki wysiłkom młodzieży udało się zapobiec likwidacji ogromnego, zabytkowego cmentarza w Kołomyi, który 10 lat temu był przeznaczony do zaorania. Przez kolejne lata wolontariusze remontowali cmentarze w Drohobyczu, Bohorodyczynie, Tuligłowach, Podhajcach Moczulance na Wołyniu, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu, Brzeżanach. Przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach każdego roku pracują uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkół, spędzając w ten sposób wakacje. W tym roku na ratunek czekają 52 cmentarze na dzisiejszej Ukrainie, m.in. w Jampolu, Zasławiu, czy Lityniu. Trzeba spieszyć się z ich rekonstrukcją, bo z roku na rok czas odciska na nich swoje piętno. Na Dolnym Śląsku mieszka ponad milion osób, które mają korzenie na Kresach.


W 2013 roku ponad 150 tysięcy uczniów dolnośląskich szkół zadeklarowało wsparcie idei ratowania polskich cmentarzy na Kresach. W czasie wakacji ponad 700 młodych wolontariuszy będzie pracować na kilkudziesięciu cmentarzach. Głównym patronem projektu jest Telewizja Polska, która na czele z Grażyną Orłowską-Sondej relacjonuje poczynania uczniów na swojej antenie w programie „Studio Wschód”. W tym roku program „Studio Wschód” został dofinansowany przez Województwo Dolnośląskie kwotą 50 tys. zł. Program realizowany jest na Ukrainie i przedstawia przygotowania i przebieg akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.


***


W ubiegłym roku marszałek Rafał Jurkowlaniec odwiedził wolontariuszy podczas wizyty na Ukrainie w lipcu. Spotkał się m.in. z młodzieżą pracującą przy renowacji cmentarza w Lityniu. Byli to uczniowie z Jelcza-Laskowic. Odwiedził też Latyczów, gdzie o zabytkowy cmentarz polski walczą wraz z księdzem z miejscowej parafii dolnośląscy wolontariusze z gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej. Także w Jampolu – na cmentarzu pracowali nauczyciele z Łagiewnik, studenci Uniwersytetu Wrocławskiego oraz grupa wolontariuszy od lat związana z cmentarzem. W 2012r. na Ukrainę w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” pojechało 350 uczniów wraz z opiekunami. Samorząd województwa na wyjazd wolontariuszy przeznaczył w 2012 roku 16 tys. złotych (łączna pula dotacji na program „Mogiłę…” wyniosła ok. 50 tys. zł). Uczniowie pracowali na 34 cmentarzach w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Wołyniu i Podolu.