rozmiar czcionki: A | A | A

Międzynarodowe Targi Turystyczne

03.02.2012 11:30

Tysiące mieszkańców Dolnego Śląska odwiedziły Halę Stulecia, aby poznać najnowsze oferty turystyczne i uczestniczyć w takich wydarzeniach specjalnych jak: festiwal Podróżników, festiwal Kulinarny oraz branżowe seminaria i konferencje. Kolejna edycję Międzynarodowych Targów Turystycznych, w których udział wzięli wicemarszałek Radosław Mołoń i członek zarządu Włodzimierz Chlebosz uznać można za sukces.

Podczas Targów poznaliśmy także ulubione danie publiczności, przygotowane przez renomowanych szefów kuchni, które ma szansę zostać kulinarnym hitem na Euro. To królik duszony w naturalnym kwasie chlebowym podany z knedlami drożdżowymi z mąką gryczaną i pomidorami malinowymi z miodem pitny. Ważnym punktem programu było również wręczanie certyfikatów dla nowych członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk. Sieć ma już 9 członków, a certyfikaty wręczał członek zarządu Włodzimierz Chlebosz.  Wyróżnieni zostali m.in.: Spiżarnia Miodowa z Oławy, Winnice Jaworek z Miękini czy Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Międzyborza. Korzyści wynikające z członkostwa w Sieci to licencja na używanie logo Dziedzictwo Kulinarne Dolny Śląsk czy oznakowanie podmiotów szyldem z logo Dziedzictwo Kulinarne Dolny Śląsk.
W ramach MTT odbyły się również seminaria związane tematycznie z turystyką kulinarną: Dziedzictwo kulinarne. Dolnoślązacy, poznajcie swoją kuchnię;  Turystyka mocną stroną Dolnego Śląska a także festiwal kulinarny na bazie produktów regionalnych – tam największe zainteresowanie wzbudziły pokazy gotowania autorskich dań przez szefów kuchni wrocławskich hoteli.


***


SIEĆ DZIEDZICTWA KULINARNEGO DOLNY ŚLĄSK – JAK TO DZIAŁA ?


Pierwsze kroki. Szwedzi ze Skanii i Duńczycy z Bornholmu w 1995 roku pierwsi dostrzegli, że można znakomicie wspomóc lokalną przedsiębiorczość przez promocję dobrych jakościowo regionalnych produktów. W kolejnych latach współpraca regionalna i międzypaństwowa rozwijała się, bo pomysł „chwycił” , czego naturalną konsekwencją było powstanie Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.
Dziedzictwo kulinarne na Dolnym Śląsku. 10 czerwca 2011 roku województwo dolnośląskie stało się certyfikowanym członkiem Sieci. Na Międzynarodowych Targach Turystycznych, do Sieci dołączyło oficjalnie pierwszych 9 członków. Na Dolnym Śląsku regionalnym właścicielem licencji  jest województwo dolnośląskie, reprezentowane przez Włodzimierza Chlebosza, członka zarządu. Wręczenie certyfikatu oznacza, że producenci pochodzą z naszego regionu i identyfikują się z nim a wytwarzane przez nich kulinarne specjały stanowią część dolnośląskiego dziedzictwa kulinarnego. Oczywiście proces wytwarzania jest przyjazny dla środowiska.
Dlaczego tutaj? Jesteśmy przekonani, że szlaki turystyczne nie są wytyczane tylko przez zabytki i miejsca, które trzeba koniecznie odwiedzić w życiu. Wierzymy, że smak miodu, wina albo nawet wędzonego karpia może być dla turysty powodem powrotu na Dolny Śląsk – powodem wytworzenia szlaku w pamięci przy pomocy smaku, sposobu podania czy poznania historii potrawy, którą się ze smakiem zajadał. Dlatego Międzynarodowe Targi Turystyczne są znakomitym miejscem dla wręczenia certyfikatów i dalszego, dynamicznego rozwoju Sieci w naszym regionie. Szlak w pamięci ma duże szanse na realizację w terenie, a my tą realizację chcemy ułatwić.
Czego może oczekiwać turysta na Dolnym Śląsku? Zadowolony turysta to taki, który wraca. Logo Sieci – biała czapka kucharska na niebieskim tle jest dla podróżnika znakiem potwierdzającym wysoką jakość, zachowywanie tradycji regionu i naturalny sposób wytwarzania produktów. Wiemy, czego możemy się spodziewać i wiemy, że wyjedziemy zadowoleni. Doceniamy wartość członkostwa w europejskiej sieci, ale pielęgnujemy również naszą odmienność a przez to wzbogacamy różnorodność. Zwłaszcza na Dolnym Śląsku, który jest regionem bogatym – kulturowo i kulinarnie.