rozmiar czcionki: A | A | A

Metamorfozy Zamku Książ

08.04.2015 10:58

Po kilkudziesięciu latach do Zamku Książ powrócą obrazy z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i jego żony księżnej Daisy. W środę 8 kwietnia podpisano umowę o współpracy między Muzeum Narodowym we Wrocławiu a Zamkiem Książ w Wałbrzychu. Jednym z owoców tego porozumienia będzie przygotowana wspólnie wystawa malarstwa „Metamorfozy Zamku Książ”, której wernisaż zaplanowano na 10 lipca 2015 r.

W podpisaniu umowy uczestniczyli również Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, oraz Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha, którzy wspierali i patronowali wspólnemu projektowi Muzeum Narodowego i Zamku Książ. 


- Cieszymy się, że w Zamku Książ starano się o tę wystawę i stworzono jej odpowiednie warunki, zwłaszcza po dramatycznych przejściach sprzed kilku miesięcy - mówił Marszałek Przybylski. - Dzięki temu więcej Dolnoślązaków oraz turystów z Polski i Europy będzie miało możliwość podziwiać te dzieła sztuki.


Na wystawie można będzie zobaczyć 38 obrazów i 2 rzeźby ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wśród nich znajdzie się 10 obrazów z kolekcji Hochbergów, 4 barokowe portrety członków różnych gałęzi tego rodu oraz inne prace wytypowane do ozdobienia zamkowych wnętrz. Przygotowania do otwarcia ekspozycji w Zamku Książ trwają już od wielu miesięcy, ponieważ trzeba było stworzyć odpowiednie warunki prezentacji cennych dzieł sztuki – bardzo precyzyjnie zdefiniowane pod kątem konserwatorskim i spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa.


- Chociaż dziś mówimy o kilkudziesięciu działach sztuki, które chcemy zaprezentować publicznie w zabytkowych wnętrzach tego urokliwego zamku, to wspólnie mamy świadomość tego, że dokonujemy pewnego rodzaju przełomu – powiedział dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - Chroniąc bogactwo artystyczne, musimy się także nauczyć nim dzielić. Dzieło sztuki dopiero wówczas odzyskuje swoją pierwotną wartość, kiedy jest podziwiane, kiedy możemy z nim obcować.

- Projekt, który realizujemy to historyczne wydarzenie dla Zamku Książ. Nie przesadzę mówiąc, że to w Polsce precedensowe przedsięwzięcie – uważa Krzysztof Urbański, prezes zarządu Zamku Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o.


Wystawa „Metamorfozy Zamku Książ” będzie składać się z trzech części. Prezentacja rozpocznie się w Sali Wystaw, gdzie pokazana zostanie m.in. scena z „Metamorfoz” Owidiusza z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks i cykl obrazów Stephana Kesslera, przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego. Druga część wystawy eksponowana będzie w salonach reprezentacyjnych pierwszego piętra (Trakt Barokowy), które ozdobią dzieła wpisujące się w program treściowy stworzony w XVIII w. przez zespół artystów zatrudnionych przez Konrada Ernsta Maximiliana von Hochberga.


- Zobaczymy tam portrety, martwe natury, przedstawienia mitologiczne, animalistyczne, alegoryczne i pejzażowe – opowiada dr Beata Lejman, kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kuratorka wystawy. - Kolejna część wystawy pokazywana będzie w Sali Konrada, gdzie stworzymy Galerię Sławnych. Tam będzie można oglądać portrety legendarnych władców z dynastii Przemyślidów oraz Piastów, którzy położyli fundamenty kultury na Śląsku. Relacje Hochbergów z Habsburgami i Hohenzollernami naświetlone zostaną na tle ważnego dla epoki feudalnej mitu cesarskiego aż po jego totalitarny kres w XX w.


Wystawa będzie można oglądać od 11 lipca 2015 r. do 9 lipca 2019 roku.


- Metodyczna praca ostatniego roku doprowadziła do dzisiejszego finału i wyznaczyła nowe standardy współpracy samorządu z instytucjami kultury - powiedział Roman Szełemej.


Podpisana dzisiaj umowa to pierwszy etap współpracy między Muzeum i Zamkiem. Są już pomysły na rozwijanie tego projektu.