rozmiar czcionki: A | A | A

Marszałek spotkał się z kombatantami

18.11.2011 15:21

Na terenie województwa dolnośląskiego zamieszkuje obecnie około 5 tysięcy kombatantów, 6 tysięcy wdów po kombatantach i 9 tysięcy osób represjonowanych. W sumie 20 tysięcy osób, których średnia wieku wynosi 88 lat. Dziś, z ich przedstawicielami spotkali się marszałek Rafał Jurkowlaniec i wojewoda Aleksander Skorupa. Posiedzenie Dolnośląskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych odbyło się w siedzibie urzędu marszałkowskiego.

Przewodnim tematem obrad były sprawy zdrowotne i  socjalne. To najważniejsze kwestie dla środowiska kombatantów, co też zaznaczył w swoim wystąpieniu marszałek Jurkowlaniec.

Podczas piątkowego spotkania płk Jerzy Woźniak, przewodniczący DRKiOR opowiedział o dotychczasowej współpracy i zaproponował jej dalszy przebieg. W imieniu kombatantów podziękował marszałkowi za kontynuację pracy, którą rozpoczął już jako wojewoda.

W dalszej części obrad Paweł Aszkiełowicz, specjalista ds. kombatantów i osób represjonowanych w urzędzie marszałkowskim przedstawił sytuację kombatantów w świetle aktualnie obowiązującej ustawy kombatanckiej oraz omówił działania władz centralnych i samorządowych, a także poruszył kwestie zmian w prawie kombatanckim.

Kombatanci podsumowali również funkcjonowanie na Dolnym Śląsku programu ‘Szpitale  Przyjazne  Kombatantom’. To program, którego zadaniem jest ułatwienie dostępu do opieki medycznej, poprawienie jakości i organizacji usług zdrowotnych, zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa, szacunku i godnych warunków leczenia osobom represjonowanym, kombatantom i inwalidom wojennym. Patronami honorowymi akcji uruchomionej w czerwcu 2008 r. są marszałek i wojewoda.

Lista Szpitali Przyjaznych Kombatantom (POBIERZ)

***
Ustawa z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie nałożyła na Samorząd Województwa zadania zmierzające do integracji środowisk kombatanckich i koordynacji ich działań. Od dnia 1 sierpnia 2009 roku  zadania związane ze sprawami środowisk kombatanckich zostały przekazane samorządom województw. Nastąpiła zmiana usytuowania Rad Kombatantów i Osób Represjonowanych, które do tej pory działały przy wojewodach. Obecnie - w większości województw - działają przy marszałku województwa. Dlatego też marszałek dolnośląski podpisał Zarządzenie ws. powołania Dolnośląskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. Obecnie współpraca jest najbardziej zacieśniona w dziedzinach spraw socjalnych i zdrowotnych w związku z funkcjonowaniem na Dolnym Śląsku programu ‘Szpitale  Przyjazne  Kombatantom’.