rozmiar czcionki: A | A | A

Marszałek przyjął chińską delegację z partnerskiej Prowincji Anhui

07.07.2015 08:47

Cezary Przybylski Marszałek Dolnego Śląska spotkał się wczoraj z Wang'iem Qimin'em Sekretarzem Generalnym Chińskiej Prowincji Anhui. Głównymi tematami rozmów była współpraca gospodarcza i kulturalna regionów. Warto nadmienić, że współpraca regionalna Dolnego Śląska z Prowincją Anhui trwa już od 18 lat!

Spotkanie rozpoczęto od omówienia charakteru długoletniej współpracy, która została zapoczątkowana w 1997 r. Gubernator Anhui, który podpisywał porozumienie jest dzisiaj bardzo wpływowym politykiem zasiadającym w głównych organach państwowych w Chinach. Omówiono kwestie rozwijającej się współpracy Polsko- Chińskiej. Sekretarz Generalny przedstawił walory Anhui, Marszałek przedstawił charakterystykę Dolnego Śląska - zachęcając Chińczyków do inwestowania w naszym regionie. Tematy te wzbudziły zainteresowanie strony chińskiej, rozmawiano również o możliwości współpracy pomiędzy uczelniami.


W polsko-chińskim spotkaniu uczestniczyli także - reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - Celestyna Górczyńska-Owsianko Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych, Zbigniew Dynak Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego, Henryk Dumin Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury oraz Wojciech Wiejacki z Działu Kontaktów Pozaeuropejskich w Wydziale Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych.


Stronę chińską reprezentowali: Zhao Yuxiu Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki, Zhou Deyi Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Grup Etnicznych i Religijnych, Yang Jin Zastępca Dyrektora Departamentu Prasowego, Zhou Shu Sekretarz Generalny oraz Konsultant Cao Xueli.


Po spotkaniu, w trakcie którego omawiano współpracę gospodarczą i kulturalną delegacja zwiedziła stolicę Dolnego Śląska, m.in. Panoramę Racławicką, która zachwyciła Chińczyków. Warto przypomnieć, że Chińczycy stworzyli więcej panoram niż Europejczycy, jednak wszystkie powstały po 1987 r., kiedy Zhao Ziyang, premier Chińskiej Republiki Ludowej odwiedził Wrocław i zobaczył Panoramę Racławicką. Najpierw w skupieniu obejrzał malowidło, a potem wpisał do księgi pamiątkowej następujące słowa: "Patriotyzm głęboki, artyzm wielki, słynna bitwa odtworzona, lekcja dla potomności". Słowa te wczoraj powtórzył Pan Wang Qimin, Sekretarz Generalny Prowincji Anhui.



Najważniejsze informacje o partnerstwie regionalnym Dolnego Śląska i Prowincji Anhui


Anhui (Anhuei) jest prowincją ulokowaną we wschodniej części Chin, w dorzeczu rzek Jangcy oraz Huai He, zajmująca obszar 139,9 tys. km2. 60,7 mln mieszkańców (1996). Większą część zajmuje Nizina Chińska. Stolicą prowincji jest Hefei. Populacja miasta wynosi około 1,5 miliona mieszkańców. Miastami partnerskimi Hefei są Kurume (Japonia), Freetown (Sierra Leone), Bużumbura (Burundi), Aalborg (Dania), Lleida (Hiszpania), Wonju (Korea Południowa), City of Darebin (Australia), Belfast (Irlandia Północna).



Współpraca w zakresie edukacji i kultury

1.    Instytut Konfucjusza -  Instytut Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim powstał na mocy porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim, głównym ośrodkiem Hanban (Chiński Państwowy Urząd Nauczania Języka Chińskiego jako Języka Obcego) w Pekinie oraz Uniwersytetem w Xiamen. Ośrodek Hanban jest instytucją non-profit prowadzoną przez chińskie Ministerstwo Edukacji, która powstała w odpowiedzi na rosnące w świecie zainteresowanie nauką języka chińskiego oraz kulturą i tradycjami Chin.


2.    Uniwersytet Wrocławski- studia chińskie- specjalizacja, w planach jest aby od przyszłego roku akademickiego była to już specjalność. Uniwersytet Wrocławski współpracuje z uniwersytetem w Xiamen.


3.    Współpraca Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z Chinami
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ma podpisane bilateralne umowy z dwoma chińskimi uniwersytetami:
- Uniwersytetem Hunan w Changsha,
- Uniwersytet Minzu w Pekinie.
- Polsko-chińskie stacjonarne studia II stopnia na kierunku architektura krajobrazu w języku angielskim ze specjalnością Chinese and Polish tradition in shaping of the landscape (tradycje chińskie i polskie w kształtowaniu krajobrazu) powołane w 2013 roku roku na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. To jedyne takie studia w Polsce. Studenci obu krajów rozpoczęli kształcenie w lutym 2014 roku; do Wrocławia przyjechała grupa dziewięciu studentów z Hunan Agricultural University z Changsha.


4.    Leonardo da Vinci Niepubliczna Szkoła Podstawową we Wrocławiu.
Szkoła prowadzi nauczanie języka mandaryńskiego we wszystkich klasach, dwa razy w tygodniu. W klasach IV –VI zajęcia prowadzone są przez  native speakera z Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim. W Leonardo da Vinci kontynuowany jest program autorski, rozpoczęty w Autorskim Przedszkolu Niepublicznym Król Maciuś, zakładający naukę 3 języków obcych równocześnie (j. angielski, rosyjski i mandaryński), począwszy od najmłodszej grupy wiekowej 3 - latków. Uczniowie i absolwenci, jako jedyni w Polsce w przedziale wiekowym 10-13 lat  zdają kolejne stopnie YCT (egzamin państwowy z j. chińskiego) i zostali zaproszeni na dwutygodniowy kurs j.mandaryńskiego przez Uniwersytet Xiamen, połączony ze zwiedzaniem Pekinu i okolic przez chińską  jednostkę certyfikującą Hanban.

5.    Ogród chiński we Wrocławiu - projekt
Gotowy jest już projekt ogrodu chińskiego, pod nazwą Ogród Feniksa, nad którym pracował polsko-chiński zespół pod kierownictwem Pani Profesor Aliny Drapelli-Hermansdorfer z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Projekt  bazuje na wzorcowym ogrodzie Yuanming, którego budowę rozpoczął na początku XVIII w. Cesarz Kangxi. Ogród Feniksa będzie się znajdował na terenie, na którym planowane jest utworzenie kompleksu pod nazwą Ogrody Świata. Wspólnie z Centrum Kongresowym znajdującym się przy Hali Stulecia, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Ogrody Świata pełnić mają rolę centrum kulturowo-biznesowego, w którym będą się odbywać konferencje biznesowe, wystawy chińskiej sztuki, pokazy i zawody chińskich sportów.


Główne dolnośląskie firmy działające na rynku chińskim

1.    SELENA w Nantong
Grupa Selena – globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej – została laureatem edycji Konkursu „Teraz Polska”. Po raz pierwszy w historii godła „Teraz Polska”, przyznano nagrodę w kategorii „Inwestycja Zagraniczna”. Wyróżnienie to – jako jedyna firma w tej edycji – otrzymała Selena za zakład pian poliuretanowych w chińskim Nantongu. Statuetkę odebrał Krzysztof Domarecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Selena FM SA. Uroczysta gala odbyła się 11 czerwca 2012 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Godła „Teraz Polska” przyznawane są w 5 kategoriach: produkty, usługi, przedsięwzięcia innowacyjne oraz gminy, a od 2011 roku również w kategorii inwestycje. Zakład Seleny rozpoczął produkcję wiosną 2011 roku. Ten nowoczesny obiekt zlokalizowany jest w specjalnej strefie ekonomicznej koło Szanghaju i zajmuje się produkcją pian poliuretanowych. Zakład powstał w ciągu półtora roku, a koszt jego budowy wyniósł 30 milionów złotych. Inwestycja została sfinansowana w całości z własnych środków. Obecnie w Nantongu, wraz z zespołem sprzedażowym, zatrudnionych jest około 90 specjalistów polskich i chińskich.

2.    KGHM w Szanghaju
30 października 2010 roku otwarta została siedziba spółki KGHM w Szanghaju. KGHM od kilkunastu lat współpracuje z Chinami. Podstawowym towarem eksportowym spółki do Chin jest miedź. Chiński kierunek eksportu polskiej miedzi jest jak najbardziej uzasadniony – Chiny należą do grupy krajów rozwijających się i kładą ogromny nacisk na rozwój infrastruktury. Budownictwo, razem z sektorem energetycznym, pochłania potężne ilości surowców, również miedzi, która używana jest do produkowania urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Chiny, nazywane często „fabryką dla świata”, eksportują ogromne ilości telewizorów, telefonów, komputerów czy lodówek, które zawierają w sobie elementy miedziane. Warto zwrócić uwagę, że Państwo Środka kładzie w ostatnim czasie duży nacisk na rozwój popytu wewnętrznego, co wiąże się z dynamicznym wzrostem sprzedaży tego typu urządzeń także w samych Chinach. KGHM wiąże się z Chinami nie tylko poprzez współpracę z jednym z tamtejszych przemysłowych gigantów – miedziane katody produkowane przez lubiński koncern notowane są również na giełdzie w Szanghaju (SHFE). Rejestracja katod produkowanych przez KGHM na tej giełdzie wiązała się ze spełnieniem przez koncern szeregu wymogów, takich jak uzyskanie rekomendacji członków SHFE. Głównym celem otwarcia spółki KGHM w Szanghaju był zakup na tamtejszym rynku produktów pochodzenia chińskiego bezpośrednio od ich producentów.
Filia KGHM w Szanghaju stara się umacniać i zwiększać rozpoznawalność firmy w Państwie Środka oraz zbliżyć polski koncern do szybko zmieniającego się tamtejszego rynku. Posiadanie firmy
w Szanghaju pozwala wzmacniać KGHM w Chinach, m.in. poprzez bezpośredni dostęp do informacji na temat zmian trendów i koniunktury, planowanych zmian przepisów i regulacji.


3.   SINOHYDRO - Chińska firma jest jednym z wykonawców przebudowy Wrocławskiego Węzła Wodnego. Jest to sieć powiązanych ze sobą  firm oferujących wachlarz usług i  kompleksowych rozwiązań inżynieryjnych,  poczynając od projektowania poprzez  budowę oraz dobór i montaż  wyposażenia elektrycznego i mechanicznego.

Współpraca regionalna między Polską i Chinami

1.    I Polsko-Chińskie Forum Regionalne w Gdańsku

2.    II Forum Regionalne Polska - Chiny Termin: 10 czerwca 2014 r.
Miejsce: Kanton (chin. Guangzhou)
II Forum Regionalne w Kantonie (chin. Guangzhou) w Prowincji Guangdong .
Wraz z nadaniem w grudniu 2011 roku rangi „partnerstwa strategicznego” we wzajemnych relacjach z Chinami, Polska znalazła się w gronie zaledwie dziewięciu państw Unii Europejskiej, które mają relacje z ChRL na tak wysokim poziomie. Pojawiła się tym samym wyjątkowa szansa, aby wykorzystać dobry klimat relacji z Chinami do realizacji polskich celów politycznych i gospodarczych.
Należy wykorzystać fakt, że Chińczycy dostrzegają również w kontaktach na poziomie lokalnym pole do współpracy. Gospodarzem Forum był Gubernator Prowincji Guangdong, natomiast Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ambasadą RP w Pekinie oraz Konsulatem Generalnym RP w Kantonie było koordynatorem organizacyjnym po polskiej stronie. Podczas Forum delegacja odbyła wiele spotkań. Wymienić należy rozmowy z Panią  Li Xiaolin - Przewodniczącą Chińskiego Ludowego Stowarzyszenia Przyjaźni z Zagranicą, z którą rozpoczęto rozmowy nt Ogrodu Feniksa we Wrocławiu.

Delegacja z Dolnego Śląska po zakończeniu forum odwiedziła partnerską prowincję Anhui (spotkania z władzami w stolicy prowincji Hefei). Udała się również do Nantongu gdzie znajduje się oddział firmy Selena (spotkanie z Burmistrzem Nantongu i dyrekcją firmy Selena), oraz do Szanghaju, odział KGHM (spotkania z reprezentantem Konsulatu RP w Szanghaju i z dyrekcją KGHM).


3.    III Forum Regionalne Polska - Chiny w Łodzi

Województwo Dolnośląskie aktywnie uczestniczyło w III forum Regionalnym Polska- Chiny w Łodzi w czerwcu br. Podczas III forum położono główny nacisk na kontakty biznesowe między polskimi i chińskimi przedsiębiorcami. Przygotowane zostało także stanowisko promujące Dolny Śląsk. Polskie ministerstwa zaangażowane w organizację Forum (MSZ, MIiRR, MG) informowały o dużym zainteresowaniu Dolnym Śląskiem przez chińskie prowincje (władze, administracje, biznes). Podczas pobytu w Pekinie, Chengdu i w Łodzi informacje te zostały potwierdzone przez chińskie władze, które jako główne atuty Dolnego Śląska wymieniają korzystną lokalizację (bliskość Niemiec i Czech), oraz dobry klimat do inwestycji. Lokalizacja naszego regionu sprawia, że podczas dyskusji nt. Nowego Jedwabnego Szlaku rozważane są koncepcje rozwoju połączeń kolejowych w ramach których mógłby zostać włączony obszar Dolnego Śląska.

4.    Misja gospodarcza do Chin pod auspicjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych
W dniach 13-16.06.2015 r. Andrzej Kosiór, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego przewodniczył delegacji dolnośląskiego biznesu w misji gospodarczej do Chin. Wicemarszałek uczestniczył w I Polsko - Chińskim Komitecie Międzyrządowym w Pekinie, oraz w polsko-chińskim forum biznesowym w Chengdu, skąd odjeżdżają pociągi towarowe do Łodzi (jeden z elementów Nowego Jedwabnego Szlaku).