rozmiar czcionki: A | A | A

Marszałek odwiedził Stawy Milickie

27.02.2014 14:01

Znajdujące się na terenie Doliny Baryczy Stawy Milickie były celem dzisiejszej wizyty marszałka Cezarego Przybylskiego w powiecie milickim. Marszałek obejrzał wybudowaną kilka miesięcy temu przetwórnię ryb, a także zapoznał się z planami rozwoju oferty turystycznej spółki.

Marszałek Cezary Przybylski przed przyjazdem do Rudy Sułowskiej odwiedził m.in. Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miliczu, spotkał się również z samorządowcami z powiatu.


Najważniejszym punktem wizyty marszałka Cezarego Przybylskiego w Dolinie Baryczy były jednak Stawy Milickie. Marszałek obejrzał inwestycje zrealizowane przez spółkę w tym m.in. przetwórnię ryb w Rudzie Sułowskiej. Budowę przetwórni ukończono w grudniu 2013 roku przy pomocy środków unijnych z Programu Operacyjnego „Ryby” (wartość projektu wyniosła 960 tys. zł).


Władze spółki przedstawiły marszałkowi plany rozwoju oferty turystycznej przedsiębiorstwa. Dotąd jednym z najważniejszych problemów Doliny Baryczy był brak rozwiniętej oferty hotelowej i gastronomicznej. Rozwiązaniem tych trudności ma być budowa hotelu w Rudzie Sułowskiej, a także budowa Centrum Edukacyjno – Turystycznego, które pozwoli na aktywizację regionu. Centrum jest jednym z najważniejszych projektów spółki.

***

Spółka Stawy Milickie stanowi własność województwa dolnośląskiego. W 2011r. Minister Skarbu Państwa przekazał Województwu Dolnośląskiemu pakiet akcji o łącznej wartości 135,8 mln zł. 


Położone w Dolinie Baryczy Stawy Milickie stają się jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych na terenie Dolnego Śląska (turystyka, biznesowa, weekendowa i wypoczynkowa). Obecnie Dolina Baryczy to ok. 1100 km szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, konnych, przyrodniczo-edukacyjnych i kajakowych.


Władze spółki planują uczynić Stawy miejscem wypoczynku (turystyka, biznesowa, weekendowa i wypoczynkowa). Szansą dla spółki jest promocja poprzez turystykę ornitologiczną (okolice Milicza są doskonałym miejsce do obserwacji dzikich ptaków). Dodatkowo w maju 2013r. spółka zainaugurowała działalność specjalistycznego łowiska „Rudy” w Rudzie Żmigrodzkiej. Łowisko to ponad 120 hektarów lustra wody, a do wędkowania udostępniono w sumie 60 stanowisk.


Jednocześnie spółka nie chce zaniedbywać swojej funkcji produkcyjnej. Pozyskanie funduszy europejskich pozwoliło Stawom na przygotowanie planu rewitalizacji. Program zakłada odtworzenie maksymalnych mocy produkcyjnych (ok. 2500 ton karpia i ok. 700 ton innych gatunków ryb), poprzez rekultywację nieużytkowanych stawów, wyposażenie spółki w nowy sprzęt rolniczy i rybacki.
Dbając o przyszłość Stawów Milickich, zachowanie integralności tego obszaru i zabezpieczenie istniejącej wartości, Spółka zgłosiła Stawy Milickie jak kandydata na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.