rozmiar czcionki: A | A | A

Marszałek Jurkowlaniec spotka się z minister Bieńkowską

01.03.2013 09:00

Dzisiejsza wizyta marszałka Jurkowlańca w Warszawie to kolejna runda negocjacji z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego na temat pieniędzy jakie otrzyma Dolny Śląsk z unijnej kasy w latach 2014-2020. Od czasu Konwentu Marszałków w Białowieży jest to trzecie z rzędu spotkanie marszałka z minister Elżbietą Bieńkowską.

Marszałek Jurkowlaniec i minister Elżbieta Bieńkowska podczas spotkania we Wrocławiu - 18.01.2013r.

Marszałkowie województw o planowanym podziale pieniędzy z funduszy europejskich na lata 2014-2020 dowiedzieli się podczas konwentu w Białowieży (19.02.2013r.). Wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski przedstawił wówczas wstępny zarys propozycji podziału środków europejskich między regiony. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaproponowało w nowej perspektywie unijnej 2014-2020 dla Dolnego Śląska kwotę 1,636 mln Euro. To tylko o 37 mln Euro więcej niż nasze województwo miało do dyspozycji między 2007 a 2013 rokiem. Marszałek Jurkowlaniec jeszcze w Białowieży miał okazję rozmawiać z minister Bieńkowską i zapowiedział, że nie zaakceptuje propozycji resortu w takiej formie.

Następnego dnia marszałek spotkał się z minister Bieńkowską po raz drugi – rozpoczynając tym samym negocjacje, których stawką jest zwiększenie środków dla Dolnego Śląska na najbliższe siedem lat. Minister powtórzyła, że rozwiązania przedstawione w Białowieży to jedynie wstępna propozycja. Ustalono również harmonogram kolejnych spotkań, z których następne wypada właśnie dziś.

***

Na lata 2014 - 2020 w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych do podziału między wszystkie województwa jest 22,8 mld euro. MRR dokonało wstępnego podziału tych pieniędzy za pomocą tzw. algorytmu berlińskiego. Bazując na tych kryteriach resort zaproponował, że Dolny Śląsk ma dostać tylko o 37 mln euro więcej w porównaniu z budżetem na lata 2007-2013.

Marszałek Jurkowlaniec podczas negocjacji z ministerstwem podkreśla, że nie wszystkie obszary województwa są tak rozwinięte jak np. okolice Wrocławia i Zagłębia Miedziowego. Zwiększenie puli unijnych środków z następnego Regionalnego Programu Operacyjnego potrzebne jest właśnie na zmniejszenie dysproporcji między biedniejszymi i bogatymi regionami w naszym województwie.