rozmiar czcionki: A | A | A

Lwówek Śląski i Lubań – konsultacje społeczne w kolejnych miastach

31.10.2012 16:44

Lwówek Śląski i Lubań – to kolejne miasta regionu, w których odbyły się konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 roku. 31 października br., w trakcie konsultacji w Lwówku Śląskim, samorząd województwa reprezentował dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego oraz wicemarszałek Jerzy Łużniak. Na spotkaniu w Lubaniu projekt Strategii przedstawił zebranym dr Jerzy Tutaj.

Konsultacje społeczne w Lwówku Śląskim i Lubaniu rozpoczęły się od przedstawienia przez dr Jerzego Tutaja najważniejszych założeń Strategii, w tym głównego jej celu jakim jest „Nowoczesna gospodarka w atrakcyjnym środowisku” oraz ośmiu celów szczegółowych. Członek zarządu województwa podkreślił wagę zaangażowania obywateli oraz władz gmin i powiatów w przygotowaniu finalnej wersji Strategii. Tylko poprzez współpracę mieszkańców regionu z samorządem możliwe będzie przygotowanie dokumentu strategicznego odpowiadającego lokalnym potrzebom.

 

Celem Zarządu Województwa, we współpracy z samorządami lokalnymi i mieszkańcami regionu jest przygotowanie dokumentu, który nie tylko wskaże możliwości rozwoju Dolnego Śląska do 2020 roku, ale i w późniejszym okresie. Kołami zamachowymi rozwoju regionu, w zamierzeniu autorów Strategii, powinny być przemysł i turystyka. Dolny Śląsk posiada bowiem bogate zasoby surowcowe oraz środowiskowe. Poprzez konsekwentne wspieranie rozwoju branży turystycznej oraz nowoczesnego przemysłu, w ramach realizacji koncepcji Autostrady Nowej Gospodarki, jesteśmy w stanie jako region, zbudować silne fundamenty rozwoju gospodarczego na najbliższe dziesięciolecia, nie tylko w wybranych ośrodkach wzrostu, ale na terenie całego regionu. Potencjału tego nie uda się jednak wykorzystać w pełni bez podniesienia poziomu edukacji, w tym edukacji podstawowej i gimnazjalnej. Swoistym spoiwem umożliwiającym realizację ambitnych celów przedstawionych w projekcie Strategii będzie dalsza realizacja projektów infrastrukturalnych oraz jeszcze silniejsze wykorzystanie potencjału współpracy transgranicznej.

 

W dyskusji, która wywiązała się w obu miejscowościach zwrócono szczególną uwagę na konieczność dalszych inwestycji w budowę i modernizację lokalnej Infrastruktury drogowej i kolejowej oraz na kwestię pomocy ubogim gminom w rewitalizacji obszarów miejskich w miastach poniżej 50 000 mieszkańców. Dyskutowano także na temat dostępności internetu na obszarach wiejskich. Wyjaśnienia wymagała również propozycja zawarta w projekcie Strategii dotycząca rozszerzenia na terenie Dolnego Śląska współpracy w ramach partnerstwa publiczno–prywatnego.