rozmiar czcionki: A | A | A

Konsultacje społeczne ze spółdzielcami

30.10.2012 16:07

O projekcie Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego rozmawiali we wtorek 30 października, prezesi spółdzielni mieszkaniowych w regionie wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego. Było to kolejne spotkanie w ramach konsultacji społecznych projektu Strategii. Jego gospodarz - dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego, przedstawił najważniejsze założenia Strategii, a także kwestie związane z przygotowaniami do nowej perspektywy finansowej polityki spójności UE 2014-2020.

Problematykę przygotowań do nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 omawiał też w trakcie spotkania Sławomir Sobieszek, Dyrektor Wydziału Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym. Zwrócił przy tym uwagę na ważność w programowaniu strategicznym dokumentu „Europa 2020”. Strategia „Europa 2020” wyznacza priorytety do realizacji i cele do osiągnięcia w perspektywie do 2020r. Są one związane m.in. ze  zwiększeniem roli wiedzy, badań, innowacji, edukacji; inwestycjami efektywniej wykorzystującymi zasoby przyjazne środowisku; ze zwiększeniem aktywności i mobilności zawodowej, podnoszeniem kwalifikacji oraz walką z ubóstwem.

 

Dyrektor Sobieszek omówił możliwe obszary wsparcia dla spółdzielni mieszkaniowych na poziomie regionalnym oraz krajowym, które skierowane będą na: e-usługi, wspieranie inwestycji w zakresie gospodarki niskoemisyjnej w sektorze mieszkaniowym, działania mające na celu poprawę stanu środowiska miejskiego, wytwarzanie infrastruktury w obszarze rewitalizacji oraz wsparcie rewitalizacji ubogich społeczności miejskich i wiejskich.

 

Dzięki przybliżeniu założeń systemowych polityki spójności na lata 2014-2020 zebrani na spotkaniu mogli pogłębić swoją wiedzę w zakresie udzielania oraz starania się o dofinansowania unijne oraz korzystania z  instrumentów wsparcia rozwoju terytorialnego w nowych regionalnych programach operacyjnych.

 

Następne wystąpienie - Macieja Zatheya, Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego - poświęcone było aktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020r. Dyrektor Zathey przedstawił informacje dotyczące priorytetów wpisanych w projekcie Strategii, którymi są: sfera produkcji i turystyka oraz celów szczegółowych Strategii, obszarów interwencji, koncepcji Autostrady Nowej Gospodarki. Zaznaczył, że zadania rozwojowe zawarte w Strategii będą realizowana zarówno za pomocą środków budżetowych, jak i unijnych. Wykorzystane zostaną również możliwości partnerstwa publiczno-prywatnego i publiczno-publicznego. Zwrócił też uwagę na to, że w projekcie Strategii zaprojektowane zostały grupy działań związane z poprawą infrastruktury transportowej i energetycznej, w zakresie rozwoju obszarów miejskich i wiejskich, turystyki, edukacji, kultury, poprawy bezpieczeństwa, budowania partnerstwa i przedsiębiorczości.

 

W wystąpieniu dyrektora Zatheya nie zabrakło informacji o monitorowaniu realizacji Strategii. Dzięki temu możliwe będzie zmierzenie realnych efektów wszystkich zapisanych w Strategii założeń. Monitoring odbywać się będzie z wykorzystaniem konkretnych wskaźników, na podstawie wypracowanych celów. W swoim wystąpieniu dyrektor odniósł się także do sytuacji mieszkaniowej na Dolnym Śląsku w ujęciu regionalnym. Zaznaczył, że konieczne jest powiązanie Strategii z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Obecnie niepokojący jest brak ładu w planowaniu przestrzennym, stąd konieczność wypracowania regionalnych przepisów urbanistycznych dla województwa dolnośląskiego.

 

W czasie spotkania głos zabrali również prezesi spółdzielni mieszkaniowych, którzy mówili o trudnościach w otrzymywaniu środków unijnych na realizowane inwestycje, braku możliwości aplikowania samodzielnie o te środki ze względu na ustalone kryteria i konieczność dostosowania się do lokalnych obszarów wsparcia. Na koniec spotkania członek zarządu, Jerzy Tutaj, zaproponował prezesom spółdzielni mieszkaniowych włączenie się w proces konsultowania projektu Strategii poprzez zgłaszanie uwag oraz wypowiedzenie się w sprawie wstępnych założeń do projektowania nowego regionalnego programu operacyjnego. W tym celu złożył propozycję powołania zespołu złożonego z trzech przedstawicieli (dyrektorów) Urzędu Marszałkowskiego oraz prezesów dolnośląskich spółdzielni mieszkaniowych. Do utworzonego zespołu weszli prezesi (pięć osób) z poszczególnych okręgów: jeleniogórskiego, wałbrzyskiego, legnickiego, wrocławskiego.