rozmiar czcionki: A | A | A

Konsultacje społeczne projektu SRWD w Lubinie i Polkowicach

14.11.2012 16:00

12 listopada 2012 r. w Lubinie i Polkowicach odbyły się kolejne spotkania w ramach konsultacji społecznych projektu Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020. Na obu spotkaniach województwo dolnośląskie reprezentował członek zarządu dr Jerzy Tutaj. W dyskusji nad kształtem dokumentu uczestniczył poseł do Parlamentu Europejskiego Piotr Borys, który przedstawił ramy finansowe zbliżającej się perspektywy 2014-2020 w relacji do strategii.

Spotkania rozpoczęły się od przedstawienia przez dr Maciej Zatheya, Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWD najważniejszych założeń projektu Strategii, w tym oparcia jej na dwóch najważniejszych filarach produkcji i edukacji. Oba filary, które mają zapewnić województwu rozwój muszą powstawać równolegle. Nie ma bowiem szans na innowacyjny, wygrywający konkurencję na rynkach światowych sektor przetwórczy bez nowoczesnej edukacji kształcącej wysoko wyspecjalizowanych  innowacyjnie wykształconych pracowników. Zwrócono również uwagę na strategiczną rolę budowy i modernizacji Infrastruktury transportowej, bez której województwo dolnośląskie nie ma możliwości dalszego rozwoju. Realizacja zapisów Strategii ma również w zamierzeniu autorów służyć wzmocnieniu umiejętności mieszkańców, przedsiębiorców i samorządowców do „życia za swoje” – szczególnie w kontekście perspektywy finansowej UE po 2020 roku.


Dyskusja, która miała miejsce w Lubinie i odbyła się po przedstawieniu głównych założeń projektu Strategii została zdominowana przez kwestię złóż węgla brunatnego „Legnica”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele i mieszkańcy gmin, w których w 2009 roku odbyło się referendum
w sprawie planu budowy kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową. Mieszkańcy wypowiedzieli się wówczas przeciwko powstaniu kopalni. W dyskusji przedstawiono liczne wątpliwości co do planów budowy kopalni, w tym jej wpływu na powstanie drogi S3 oraz metody, za pomocą której węgiel miałby być wydobywany, podkreślono kwestię ewentualnych odszkodowań dla mieszkańców oraz niebezpieczeństwo dla środowiska z jakim wiąże się zastosowanie metody odkrywkowej, zwrócono wreszcie uwagę na niejasną politykę rządu RP w sprawie ochrony złoża węgla brunatnego „Legnica” oraz ewentualnego powstania kopalni. Podsumowując spotkanie pan dr Jerzy Tutaj podkreślił, że samorząd województwa nie podejmuje decyzji dotyczącej ochrony złóż na terenie województwa, zaproponował jednak stworzenie przy udziale ekspertów oraz przedstawicieli gmin i powiatów mapy złóż surowców naturalnych na terenie Dolnego Śląska wraz z proponowanymi technologiami ich wydobycia.


W Polkowicach dyskusja o projekcie Strategii dotyczyła m.in. wyrównania szans gmin w województwie oraz konieczności dalszego dofinansowania gmin biedniejszych, których nie stać na średnie i duże projekty inwestycyjne. W tym kontekście poruszony został problem konieczności rewitalizacji obszarów poprzemysłowych na terenach gmin wiejskich. Ponadto poruszono problem   niedoinwestowanej sieci dróg wojewódzkich oraz konieczność opracowania docelowego układu tych dróg przez samorząd województwa co umożliwi lepsze planowanie inwestycyjne w powiatach i gminach. Sprawą istotną, która przewijała się w toku dyskusji była kwestia gospodarki wodnej oraz podjęcie działań zapobiegających ewentualnym przyszłym powodziom. Na zakończenie zgłoszono również postulat wpisania do Makrosfery Bezpieczeństwo przedsięwzięcia dotyczącego transportu towarów niebezpiecznych oraz zwrócono uwagę na brak zdefiniowania zagrożeń klęsk żywiołowych.