rozmiar czcionki: A | A | A

Konferencja „Na szlaku wspólnego dziedzictwa”

11.10.2016 11:02

6 października w Dusznikach-Zdroju odbyła się konferencja zrealizowana przez Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej NOVUM, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju oraz papiernię w czeskich Velkých Losinách. W konferencji udział wzięła Iwona Krawczyk, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Konferencja zgromadziła nie tylko liczną reprezentację obu papierni, ale też przedstawicieli władz, instytucji i organizacji, których wsparcie będzie miało duże znaczenie dla uzyskania wpisu. Byli wśród nich: Iwona Krawczyk – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, radni sejmiku województwa Czesław Kręcichwost i Tytus Czartoryski, burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski, Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego Piotr Marchewka, Anna Marconi-Betka, Anna Foirtuna-Marek i Grzegorz Grajewski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz Petra Kroupova i Ján Čáni reprezentujący Národní památkový ústav z Pragi.


Podczas konferencji wygłoszono referaty dotyczące historii oraz wartości młynów papierniczych w Dusznikach-Zdroju i Velkich Losinach. Ważnym zagadnieniem były szanse na wpisanie tych niezwykle istotnych dla rozwoju kultury i cywilizacji obiektów na listę UNESCO. Wywiązała się również dyskusja na temat procedur stojących przed inicjatorami tego przedsięwzięcia. Wicemarszałek Iwona Krawczyk przypomniała o wsparciu udzielonemu Muzeum Papiernictwa przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego oraz zadeklarowała przychylność Urzędu Marszałkowskiego w kolejnych etapach starań. Ponadto uzyskała potwierdzenie ze strony przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa o gotowości zaangażowania merytorycznego tej instytucji w realizację koncepcji wpisu najcenniejszych młynów papierniczych na listę UNESCO.


Po południu uczestnicy konferencji odwiedzili dusznicki młyn papierniczy. Zwiedzanie przeradzało się w pasjonującą dyskusję na temat historii papierni. Wizyta w muzeum zakończyła się czerpaniem papieru. Następnego dnia odbył się wyjazd studyjny do papierni w Velkich Losinach.
Polska posiada 14 wpisów na listę światowego dziedzictwa UNESCO (z tego 2 na Dolnym Śląsku), a Republika Czeska 12. Nasz kraj może poszczycić się transgranicznymi wpisami z Białorusią, Niemcami i Ukrainą. Czechy na listę wprowadziły dotąd wyłącznie obiekty z własnego terytorium. Zatem projekt przygotowywany przez dyrektora Muzeum Papiernictwa Macieja Szymczyka byłby pierwszą polsko-czeską inicjatywą w tym zakresie. UNESCO jest obecnie jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek na świecie, zatem wpisanie historycznych papierni na tę listę przyczyni się do wzrostu rozpoznawalności obiektów w skali świata.


Projekt jest związany z planami wspólnego wpisania zabytkowych młynów papierniczych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.