rozmiar czcionki: A | A | A

Klastry jako motor innowacyjności

12.09.2013 13:24

Polsko – Niemiecka Izba Przemysłowo – Handlowa we współpracy z Przedstawicielstwem Wolnego Państwa Bawarii w Polsce oraz Konsulatem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu zorganizowała konferencję podejmującą założenia polityki klastrowej na lata 2014 – 2020. Zarząd Województwa reprezentował dr Jerzy Tutaj, w konferencji uczestniczyli także przedstawiciele klastrów dolnośląskich oraz instytucji otoczenia biznesu związanych od wielu lat ze wspieraniem innowacyjności.

Na konferencję zaproszeni zostali również partnerzy z  Bawarii, kraju związkowego Niemiec, w którym polityka klastrowa od lat realizowana jest z dużym sukcesem. Swoje doświadczenia zaprezentowali przedstawiciele Bawarskiego  Ministerstwa Gospodarki, Infrastruktury, Transportu i Technologii oraz  dyrektorzy zarządzający dwóch klastrów bawarskich. W czasie dyskusji panelowej uczestnicy wspólnie  rozmawiali jak pobudzać  małe i średnie  firmy do  współpracy w ramach klastrów i jak zachęcać do inwestowania w innowacje.


- Cieszę się, że ta konferencja odbywa się właśnie na Dolnym Śląsku. Przemiany gospodarcze odbywają się na naszych oczach. Współpraca pomiędzy samorządami a przedsiębiorcami rozwija się z miesiąca na miesiąc. Województwo Dolnośląskie uruchamia instrumenty które wspierają klastry. Nasze działania idą w kierunku poznania i wypracowania własnych instrumentów i form funkcjonowania klastrów. W Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego jasno określamy nową zdrową koncepcję rozwoju Gospodarki, opartą o współpracę i zaufanie – powiedział dr Jerzy Tutaj.

W swoim wystąpieniu członek zarządu województwa nawiązał także do założeń Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego na najbliższe lata, gdzie głównym filarem stymulującym rozwój będzie rozwój przedsiębiorczości opartej na innowacjach. Istotnym elementem zawartej w niej polityki gospodarczej są właśnie klastry. Zapisy dotyczące tworzenia sieci powiązań gospodarczych w regionie, w tym wspierania, powstawania i funkcjonowania klastrów oraz wsparcie dla rozwoju firm innowacyjnych i kreatywnych znajdują się wprost w strategii.

Wspieranie działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości, w ramach którego wspierane są dolnośląskie klastry prowadzony jest na Dolnym Śląsku od 2010 r. Jest to konkurs organizowany w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Klastry stanowią nowy sposób myślenia o konkurencyjności i  mają ogromne znaczenie dla gospodarek. - Jeśli chcemy być konkurencyjnym regionem musimy na dobre wpisać się w sieć europejskich klastrów – powiedział w trakcie konferencji dr Jerzy Tutaj.