rozmiar czcionki: A | A | A

Kiermasz Produktów Regionalnych w wałbrzyskiej Galerii Victoria

11.10.2021 10:03

Lokalne dolnośląskie produkty słyną w całej Polsce ze swojej doskonałej jakości, jednak często sami mieszkańcy Dolnego Śląska nie zdają sobie sprawy, że w ich sąsiedztwie funkcjonują uznani w skali kraju producenci wyrobów spożywczych czy rękodzieła. Wsparcie produkcji lokalnej jest przejawem patriotyzmu gospodarczego, dzięki któremu rodzinne przedsiębiorstwa "z sąsiedztwa" mogą rozwijać swoją działalność i powiększać swój wkład w rozwój Dolnego Śląska i Polski.

- Za nami wyjątkowe wydarzenie w Wałbrzychu. Lokalni wytwórcy zaprezentowali oraz sprzedawali produkty spożywcze i rękodzieło, które powstały na naszej dolnośląskiej ziemi. Warto wspierać małe, rodzinne gospodarstwa, zwłaszcza, że oferują one produkty ekologiczne, zdrowe i wysokiej jakości, niezwykle cenione także poza granicami naszego województwa – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


Samorząd Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Galerią Victoria w Wałbrzychu zorganizował kiermasz "Made in Dolny Śląsk". Wydarzenie zgromadziło tysiące odwiedzających, a także wielu wystawców prezentujących wyjątkowe produkty z Dolnego Śląska. Wśród wystawców znaleźli się:


Winnica Świdnicka (wina gronowe). Uprawy winorośli usytuowane są na czterech działkach, z których każda charakteryzuje się innym nachyleniem stoków i właściwościami gleby. Dzięki zróżnicowanym warunkom możliwe było zasadzenie pokaźnej liczby różnych odmian. Obecnie rośnie tam przeszło sto odmian, zarówno przerobowych, jak i deserowych. W winnicy produkowane są wina typu Chardonnay, Pinot Blanch, Pinot Gris, Pinot Noir, Oporto, Gewϋrztraminer, Rondo, Muskat, Regent i wiele innych.


Pasieka w Miłosnej (miody oraz octy owocowe i warzywne z dodatkiem ziół). Istnieje od 1983 roku, specjalizuje się w wytwarzaniu miodów odmianowych, octów owocowo-warzywnych czy też z płatków róży, kwiatów dzikiego bzu, czy ziela skrzypu polnego. Surowce do produkcji octów pochodzą z własnego gospodarstwa.


Pasieka „Miód od Turka” (miody gatunkowe nektarowe i spadziowe). Położona jest w malowniczej okolicy pośród pól uprawnych łąk i lasów. Korzystny mikroklimat pozytywnie wpływa na bioróżnorodność, w tym bogactwo gatunków kwitnących, z których pszczoły zbierają nektar.


Piekarnia Vitafit (pieczywo pszenne, żytnie i gryczane oraz kwas chlebowy). Piekarnia wypieka pieczywo wyłącznie na zakwasie 100% z mąki żytniej i gryczanej, w oparciu o tradycyjne metody z dużą dbałością o jakość pieczywa. Charakteryzuje się ono podwyższona zawartością błonnika oraz 7-krotnie większą zawartością witamin B1, B2 oraz PP. Zawiera także dużo składników mineralnych: fosfor, wapń, żelazo, potas, magnez i fluor. Vitafit wytwarza na bazie własnego pieczywa naturalne, zdrowe bogate w witaminy kwasy chlebowe o różnym stopniu wytrawności.


Manufaktura „Pierniki Wrocławskie” (różne gatunki piernika). W Manufakturze tradycyjne pierniki wytwarza się wykorzystując stare rodzinne receptury należące do właścicielek firmy. W produkcji używane są regionalne produkty. Wśród wytwarzanych rodzajów produktów są np. piernik przekładany powidłami śliwkowymi, piernik litewski, piernik staropolski dojrzewający, czy piernik po żydowsku. 


„Magia lawendy” Małgorzata Masternak (rękodzieło oraz produkty spożywcze z lawendy). To przede wszystkim wyroby rękodzielnicze, których tematem przewodnim jest lawenda (saszetki z lawendą, poduszki, kołdry itd.) oraz produkty spożywcze z lawendy, np. syrop lawendowy – produkt w 100% naturalny (składający się z kwiatów lawendy kulinarnej, soku z cytryny, cukru oraz  wody), mający wiele właściwości leczniczych. Ponadto oferowane do sprzedaży są przepyszne i zdrowe musy owocowe z nutką lawendy.


Zielone Marzenie Kuchnia Rycerska ( przetwory owocowo-warzywne, w tym kwas chlebowy). Kuchnia Rycerska specjalizuje się w staropolskich potrawach i przetworach, których korzenie wytwarzania sięgają czasów średniowiecznych. Oprócz działalności restauracyjnej, organizowane są również warsztaty kulinarne i zielarskie, które przybliżają uczestnikom dawne sposoby wytwarzania żywności, ale również jej przechowywania. Dodatkowo Kuchnia Rycerska specjalizuje się w przetworach owocowo-warzywnych, wizytówką restauracji są m.in. kwas chlebowy; musztarda jabłkowa, gruszkowa, dyniowa, marchewkowa; jabłka z migdałami; czy pikantne jabłka z jarzębiną.


DG Paweł Paterek (Dolnośląski grzaniec bezalkoholowy oraz musy owocowe). Firma zajmuje się produkcją wysokiej jakości przetworów owocowych i owocowo-warzywnych. Flagowym produktem firmy jest nagradzany Dolnośląski Grzaniec (bezalkoholowy). Osoby unikające glutenu oraz laktozy doceniają musy Dżemster produkowane na bazie jabłek, które serwowane na gorąco idealnie imitują szarlotkę.


BM Bio Jablko (ekologiczne soki naturalne). Producent naturalnego ekologicznego soku jabłkowego z dodatkiem innych owoców. Jabłka do produkcji soku pochodzą z Wolanki na terenie Parku Krajobrazowego w Dolinie Baryczy, są to jabłka starych odmian, owoce zrywane z drzew, nie zbierane. Ochrona upraw odbywa się tylko przy użyciu metod dopuszczonych dla produkcji ekologicznej. Soki tłoczone są na zimno w tradycyjnej tłoczni przy wykorzystaniu przekładek wiklinowych wyściełanych tkaniną bawełnianą.


Gospodarstwo Rolne Elżbieta Malinowska (przetwory owocowo – warzywne). Firma specjalizuje się w wytwarzaniu miodów odmianowych, produktów do przetworów owocowo – warzywnych. Produkty pochodzą z okolicznych lasów, pól oraz z własnego gospodarstwa. W ofercie znajdują się także jadalne kasztany tzw. Marony oraz konfitura z płatków róż czy płatki ucierane w cukrze.