rozmiar czcionki: A | A | A

Jubileuszowa akcja oddawania krwi

22.04.2021 13:17

Szanowni Państwo,   przed nami jubileuszowa, organizowana już po raz 30. akcja oddawania krwi. Wszystkich chętnych zapraszamy w piątek, 23 kwietnia, w godzinach 9:00-13:00 przed siedzibę Urzędu przy Wybrzeżu J. Słowackiego 12-14.

Krew będzie można oddać w specjalnym autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Podczas akcji obowiązywać będą dodatkowe procedury wdrożone na czas epidemii koronawirusa, aby krwiodawcy byli w odpowiedni sposób chronieni.


Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów, nie miała kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy, wypoczęty, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów, po lekkostrawnym posiłku. Należy też pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL.


Na wizytę w autobusie RCKiK należy się wybrać po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Każdy dawca powinien też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie wolno pić alkoholu.