rozmiar czcionki: A | A | A

Jesteśmy coraz bliżej budowy małych pływalni w ramach programu Dolnośląski Delfinek!

24.08.2015 13:32

Dzisiaj na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim zaprezentowane zostały podstawowe założenia, według których będą projektowane baseny w gminach. Teraz rozpoczynamy konsultacje z samorządami, a już jesienią zostanie ogłoszony konkurs, w ramach którego wyłonionych zostanie pierwsze pięć gmin, na terenie których powstaną pływalnie. Baseny mają zostać otwarte najpóźniej jesienią 2017 r.

Niespełna miesiąc temu Adam Korol, Minister Sportu i Turystyki, podpisał z Cezarym Przybylskim, Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego, porozumienie w sprawie dofinansowania programu „Dolnośląski Delfinek”. Program spotkał się z uznaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki i uzyskał status projektu pilotażowego, który w przyszłości będzie realizowany w całym kraju.


Program „Dolnośląski Delfinek” jest kolejną inicjatywą sportową samorządu województwa. Program zakłada budowę małych krytych pływalni  z 4-torową niecką basenową o wymiarach 8,5 x 16,67 m  i głębokości od 0,9 do 1,35 m przy istniejących szkołach w naszym regionie. W pierwszej, pilotażowej fazie realizacji programu powstanie co najmniej pięć takich obiektów. Przewidywany czas trwania inwestycji to 16 miesięcy (łącznie z projektowaniem).


- Dolnośląskie Delfinki są naturalną kontynuacją, po Orlikach i stadionach lekkoatletycznych, realizacji programów rozbudowy infrastruktury sportowej na Dolnym Śląsku - mówił podczas konferencji marszałek Cezary Przybylski. - W naszym regionie ciągle jeszcze są powiaty, w których nie ma krytych ogólnodostępnych pływalni, i właśnie tam chcielibyśmy w pierwszej kolejności realizować nasz program - zapowiedział marszałek.


Pływalnie będą w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu zajęć szkolnych, np. w godz. od 16 do 22.00, a także w weekendy, ferie i wakacje będą mogły być odpłatnie udostępnione społeczności lokalnej dla celów rekreacyjnych i rehabilitacyjnych. Na krytych pływalniach będzie także realizowany program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”.

Szacunkowy koszt budowy 1 krytej pływalni wynosi ok. 5 mln zł brutto (łącznie z kosztami projektu i nadzoru inwestorskiego). Program będzie współfinansowany ze środków budżetu województwa dolnośląskiego, pieniędzy ministerialnych oraz wkładu własnego gminy, na terenie której powstanie pływalnia. W przypadku zastosowania odnawialnych źródeł energii oraz prowadzenia przez szkoły rehabilitacji osób niepełnosprawnych istnieje także możliwość ubiegania się o dofinansowanie inwestycji z WFOŚiGW oraz PFRON.