rozmiar czcionki: A | A | A

IV Europejski Kongres Finansowy

25.06.2014 13:22

Już po raz czwarty wielu europejskich i krajowych polityków, przedstawicieli świata biznesu i nauki szukało odpowiedzi na pytania o najlepsze scenariusze dotyczące przyszłości Polski i Europy. Tematem wiodącym tegorocznego Europejskiego Kongresu Finansowego było „bezpieczeństwo energetyczne i finansowe a integracja Unii Europejskiej”. W obradach uczestniczył dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

W trakcie odbywających się podczas tegorocznego Kongresu debat poruszone były zagadnienia związane m.in. z problematyką partnerstwa publiczno-prywatnego w rozwoju miast i regionów. Dlatego też Rada Programowa Kongresu, której przewodniczy Jan Krzystof Bielecki zarekomendowała, aby podczas tegorocznego Kongresu odbyło się specjalne spotkanie przedstawicieli władz jednostek samorządów terytorialnych, administracji państwowej, kancelarii prawnych i banków właśnie na temat partnerstwa publiczno-prywatnego.

Droga, którą Polska przebyła przez ostatnie 25 lat pozostaje dla wielu zagranicznych gości inspiracją i punktem odniesienia. Wspominał o niej podczas pierwszego dnia IV Europejskiego Kongresu Finansowego choćby Minister Finansów Malezji.

Zagadnienie dotyczące miejsca Polski i jej obecnego znaczenia na mapie Europy było przedmiotem rozmów także drugiego dnia Kongresu. – Polska rośnie dwukrotnie szybciej niż unijna średnia, a to oznacza, że Polska w coraz większym stopniu będzie wpływać na dynamikę rozwoju całej europejskiej gospodarki – przekonywał Laszlo Baranyay, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego podkreślał podczas debaty, że regiony potrzebują dobrego modelu współpracy pomiędzy kapitałem publicznym i prywatnym (formuła PPP) oraz wypracowanych w zaufaniu relacji pomiędzy podmiotami obecnymi na rynku infrastruktury. Zwrócił uwagę, że Województwo Dolnośląskie – jako pierwsze w Polsce – opracowało strategię remontów i eksploatacji dróg wojewódzkich w oparciu o formułę partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). - Jestem zwolennikiem rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego przy projektach infrastrukturalnych, ale także w innych dziedzinach współpracy partnerów. Najważniejsze będzie dla nas zbudowanie zaufania, jako podstawowego filaru strategii rozwoju w oparciu o zasady PPP – mówił dr Tutaj, podczas kongresu w Sopocie.

Europejski Kongres nie ogranicza się do stworzenia mapy problemów, z którymi zmaga się nasz kraj, lecz szuka optymalnych i skutecznych rozwiązań kluczowych problemów. Diagnozę traktuje jako punkt wyjścia do nakreślenia scenariuszy, których realizacja pomoże unijnej polityce gospodarczej i biznesowi.

Europejski Kongres Finansowy ma na celu inicjowanie debaty, z której wnioski będą wpływać na kształt realnych decyzji podejmowanych przez najważniejsze europejskie gremia. Do udziału w Kongresie zapraszani są przedstawiciele najwyższych władz wspólnotowych i krajowych, politycy, członkowie zarządów oraz rad nadzorczych kluczowych przedsiębiorstw i instytucji finansowych, przedstawiciele instytucji nadzorujących funkcjonowanie rynku finansowego, środowisk akademickich oraz organizacji pozarządowych.