rozmiar czcionki: A | A | A

IV Dolnośląski Kongres Odnowy Wsi

09.12.2012 16:49

8 i 9 grudnia w Piechowicach odbył się IV Dolnośląski Kongres Odnowy Wsi. Dwudniowa konferencja zgromadziła prawie 250 osób i była okazją do podsumowania całorocznego działania członków grup odnowy wsi, koordynatorów, moderatorów i gminnych liderów. Kongres otworzyli wspólnie członek zarządu Włodzimierz Chlebosz i radna wojewódzka Grażyna Cal.

Pierwszego dnia Kongresu wystąpił ekspert z Kancelarii Prezydenta RP - Andrzej Hałasiewicz, następnie Ryszard Kamiński - prezes Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich, który omówił pomysły na przyszłość realizacji programu odnowy wsi. Zakończył etnograf Henryk Dumin - prezentacją „Dolnośląska kuchnia jako regionalne dziedzictwo kultury”. Miłym akcentem było wręczenie Henrykowi Duminowi honorowego odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Najbardziej wyczekiwaną częścią programu Kongresu były prezentacje najlepszych przykładów odnowy wsi z województwa dolnośląskiego. Uczestnicy obejrzeli w ciągu dwóch dni prezentacje z następujących wsi: Wierzowic Małych i Ryczenia z Gminy Góra, Podlesia z Gminy Niemcza, Bagna i Pęgowa z Gminy Oborniki Śląskie, Smreczyny z Gminy Międzylesie, Potaszni z Gminy Milicz, Ławszowej z Gminy Osiecznica. Drugiego dnia omówione zostały zalety członkostwa w Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego i założenia funkcjonowania odnowy wsi w 2013 roku. Przedstawiono również założenia  i zalety budowania marki produktu lokalnego na podstawie funkcjonowania Galerii Produktu „Skarbiec Ducha Gór” i różne źródła finansowania projektów realizowanych przez sołectwa w ramach Odnowy Wsi.


- Wszystkim uczestnikom Kongresu dziękujemy za kolejny rok pracy. Dzięki wam dolnośląska wieś nieustannie pięknieje! – podkreślał Włodzimierz Chlebosz, członek zarządu województwa dolnośląskiego.


Podsumowanie 2012 roku:
- Do Programu Odnowy Wsi przystąpiły 73 sołectwa.


- Odbyło się sześć dwudniowych szkoleń  z zakresu zakładania stowarzyszeń, pisania oraz rozliczania projektów.


- Miały miejsce 3 podróże studyjne, w których udział wzięło 135 liderów wiejskich i gminnych koordynatorów Odnowy Wsi. Odbyły się podróże studyjne po Dolnym Śląsku i wsiach tematycznych w woj. kujawsko-pomorskim.


- Obchodziliśmy XV-lecie Odnowy Wsi w Polsce. Uroczystości miały miejsce w Kancelarii Prezydenta RP  i w Prószkowie k. Opola (w obu przypadkach Dolny Śląsk reprezentowało ok. 40 przedstawicieli).


- 95 sołectw przeszło warsztaty z planowania rozwoju i posiada opracowane sołeckie strategie rozwoju.


- Odbyła się czwarta edycja konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”,  w którym udział wzięło 48 sołectw z 28 gmin. Najpiękniejszą wsią 2012 roku został wybrany Pęgów, a najlepszy start w Odnowie wsi miała miejscowość Bagno (obie wsie z gminy Oborniki Śląskie).


Województwo dolnośląskie formalnie realizuje Program Odnowy Dolnośląskiej Wsi od 2009r. Przez ten czas do „Odnowy” zgłoszonych zostało 826 sołectw ze 113 gmin województwa. Program realizowany jest w oparciu o  kompleksowy system wsparcia gmin i sołectw oraz o środki finansowe z budżetu województwa. System ten obejmuje wsparcie szkoleniowe grup odnowy, podróże studyjne, udział w kongresach, konferencjach, konkursy na dotację oraz wsparcie uczelni wyższych.

Prezentacje przestawione w trakcie Kongresu: załącznik1, załącznik2, załącznik3, załącznik4, załącznik5, załącznik6.