rozmiar czcionki: A | A | A

Inicjatywy klastrowe na Dolnym Śląsku

14.11.2013 13:01

Dziś we Wrocławiu odbyło się kolejne spotkanie dotyczące kształtowania się polityki klastrowej na Dolnym Śląsku. Była to okazja do dyskusji i wymiany poglądów dotyczących zagadnień internacjonalizacji i współpracy międzynarodowej. Spotkanie otworzył dr Jerzy Tutaj. Odbyło się ono w ramach międzynarodowego projektu „CluStrat”, którego celem jest wdrożenie pilotażowych rozwiązań w polityce klastrowej różnych regionów.

W ramach wymiany doświadczeń i dobrych  praktyk organizatorzy zaprosili ekspertów ds. klasteringu, którzy przybliżyli doświadczenia związane z funkcjonowaniem największego polskiego klastra związanego z przemysłem lotniczym. Uczestnicy spotkania zostali też poinformowani o przebiegu II Międzynarodowego Dialogu Politycznego w Budapeszcie.


Samorząd Województwa Dolnośląskiego od lat konsekwentnie wspiera inicjatywy klastrowe w regionie. - Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa wspieramy działania związane z rozwojem partnerstwa między członkami klastrów, stymulowaniem rozwoju sieci kooperacji, aktywizacją związków gospodarczych oraz promowaniem idei clusteringu wśród przedsiębiorców Dolnego Śląska - mówił Jerzy Tutaj.

Podejmowane działania wpisują się w politykę rozwoju prowadzoną przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego ujętą w obecnej Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego. - Od 2010 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego - z budżetu województwa na wsparcie dolnośląskich klastrów - przeznaczył prawie 2 mln zł, udzielając 21 dotacji – podkreślił Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Cel projektu:  wypracowanie rekomendacji dla władz regionalnych w zakresie:


- konkurencyjności klastrów w świetle nowo powstających gałęzi gospodarek i kwestii międzysektorowych,


- tworzenia takich  produktów i usług klastrowych, które mogą odpowiedzieć na zapotrzebowanie nowych rynków,


- promocji idei clusteringu z korzyścią dla swoich członków,


- wypracowania wspólnej strategii w zakresie zwiększania innowacyjności i konkurencyjności klastrów w regionie Europy Środkowej na każdym poziomie – od lokalnego do międzynarodowego).