rozmiar czcionki: A | A | A

Inicjatywa CETC

22.03.2011 15:33

W przyszłości przez Dolny Śląsk może przebiegać jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych Europy. Mowa o Środkowoeuropejskim Korytarzu Transportowym CETC-ROUTE65, wiodącym ze Szwecji przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry aż po Bałkany.

Dwudniowe posiedzenie grupy roboczej Międzyregionalnego Komitetu Sterującego Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC rozpoczęło się w poniedziałek w Szczecinie. Jego gospodarzem był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. W trakcie pierwszego dnia obrad spotkali się przedstawiciele polskich regionów uczestniczących w projekcie. Rozmawiano m.in. o bieżących zadaniach związanych z wdrażaniem tej inicjatywy. Pracowano też nad wspólnym wystąpieniem do ministerstw: rozwoju regionalnego, infrastruktury i spraw zagranicznych ws. powołania Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT).

Natomiast we wtorek odbyło się dwunaste posiedzenie Grupy Roboczej Międzyregionalnego Komitetu Sterującego. Podczas obrad przedstawiciele regionów, przez które ma przechodzić trasa CETC, dyskutowali m.in. o Konwencji i Statucie EUWT, a także nad dalszymi krokami, które pozwolą nadać temu szlakowi transportowemu status „zielonego korytarza”. Reprezentantem Dolnego Śląska podczas obu spotkań był wicemarszałek Marek Łapiński.  Dolny Śląsk podjął szereg inicjatyw, które pozwolą przystosować nasz region do wymogów związanych z realizacją projektu CETC-ROUTE65. - Zabiegamy o budowę w naszym regionie dwóch dróg ekspresowych: S3, która prowadzić będzie od Świnoujścia przez Szczecin, Lubuskie i Legnicę do granicy z Czechami, a także S5, wiodącą z Dolnego Śląska do Poznania i dalej, przez okolice Bydgoszczy do Grudziądza. Staramy się też o to, by przedłużyć planowaną sieć Kolei Dużych Prędkości w Polsce z Wrocławia do czeskiej Pragi. Dolny Śląsk angażuje się też w rozwój projektu budowy kanału żeglugowego łączącego Odrę z Łabą i Dunajem, co otworzy nowe możliwości przewozu towarów drogą rzeczną i stworzy nową gospodarczą jakość we współpracy handlowej Polski, Czech i państw południowo-wschodniej Europy - powiedział wicemarszałek.

Warto też zaznaczyć, że z projektem Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego uzupełniają się prace nad Strategią dla Polski Zachodniej. Pomysł ten zakłada stworzenie spójnej koncepcji rozwoju dla województw leżących przy zachodniej granicy kraju: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Więcej nt. strategii: http://www.umwd.dolnyslask.pl


*****
Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy CETC-ROUTE65