rozmiar czcionki: A | A | A

III posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP

04.07.2012 11:50

Członek zarządu województwa Jerzy Tutaj uczestniczy dziś w pierwszym dniu III posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP, które odbywa się w XVIII-wiecznym pałacu w Sieniawie koło Przeworska. Trwający dwa dni Konwent zgromadził przedstawicieli samorządów i instytucji wojewódzkich z całego kraju. Już po raz trzeci w tym roku gospodarzem posiedzenia jest województwo podkarpackie.

Posiedzenie rozpoczął marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, który przewodniczy obradom Konwentu. Tematem pierwszego wystąpienia Andrzeja Ręgowskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji były aktualne problemy informatyzacji administracji publicznej. Marian Zalewski – Członek Zarządu TVP S.A. omówił zagadnienia dotyczące sytuacji regionalnych oddziałów TVP w kontekście cyfryzacji Telewizji Polskiej. Problematykę odszkodowań oraz odbudowy dróg samorządowych zniszczonych w związku z budową, przebudową lub modernizacją autostrad i dróg ekspresowych zarysował Władysław Kowal, zastępca dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie. Z kolei problem budowy i finansowania dróg łączących węzły autostradowe z siecią dróg krajowych na Podkarpaciu podjął Wiesław Kaczor – dyrektor Oddziału GDDKiA w Rzeszowie. Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swoim wystąpieniu przedstawił propozycje ministerstwa związane z Narodowym Programem Odnowy Melioracji i Rozwoju Retencji, wspomniał o planach ministerialnych w zakresie retencji, także o planach kategoryzacji wód.

O konieczności dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski mówił Tomasz Tomczykiewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki w prezentacji poświęconej wydobyciu i eksploatacji gazu łupkowego w naszym kraju. Jak powiedział wiceminister: „Już w 2014 roku będzie uruchomiony gazoport w województwie zachodniopomorskim, dzięki któremu gaz ziemny będzie dostarczany z innych – alternatywnych źródeł". Podkreślił, że gaz ziemny umacniając swoją pozycję jako paliwo mające istotne znaczenie w zmniejszaniu emisji CO2 w Europie, stanowi o przyszłości i perspektywach m.in. wykorzystania go w energetyce. Wystąpienie  Piotra Żuchowskiego – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące sytuacji samorządowych instytucji kultury po zakończeniu inwestycji w infrastrukturę kultury z funduszy strukturalnych było ostatnią prezentacją tego dnia.

Podczas pierwszego dniu Konwentu przedstawiciele przygranicznych województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego podpisali wspólne wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów, w sprawie finansowania przez samorządy wojewódzkie kolejowych przewozów transgranicznych. Marszałkowie wnioskują o utworzenie rezerwy celowej budżetu państwa na rok 2013 z przeznaczeniem na dofinansowanie połączeń kolejowych o charakterze służby publicznej w strefie trans granicznej, argumentując, że brak dodatkowego źródła finansowania tego zadania spowoduje dalszy regres połączeń kolejowych na terenie województw przygranicznych.

Po południu uczestnicy konwentu zwiedzili Pałac Sieniawa, będącym w przeszłości własnością dwóch wielkich rodów magnackich – Sieniawskich i Czartoryskich. Unikatowy zabytkowy kompleks restauracyjno-hotelowy jest miejscem spotkań, konferencji, imprez o charakterze kulturalnym, towarzyskim czy biznesowym oraz miejscem wypoczynku dla gości z kraju i zagranicy odwiedzających Podkarpacie.