rozmiar czcionki: A | A | A

Forum Ekonomiczne w Krynicy

04.09.2013 11:30

Rozpoczęło się XXIII Forum Ekonomiczne w Krynicy – spotkanie europejskich liderów gospodarczych nazywane polskim Davos. W sesji inauguracyjnej uczestniczyli politycy z całego świata, ekonomiści, biznesmeni i samorządowcy. Dolny Śląsk reprezentował marszałek Rafał Jurkowlaniec

Motto tegorocznego spotkania to: "Perspektywy nowego ładu". Nawiązuje ono do przemian ekonomicznych, politycznych i społecznych, które zaszły za sprawą światowego kryzysu gospodarczego. Podczas trzydniowej konferencji odbędzie się ponad 150 paneli, sesji plenarnych i warsztatów poświęconych m.in. makroekonomii, polityce międzynarodowej, ochronie zdrowia, energetyce i innowacjom. Do wspólnych obrad zaproszono polityków, przedsiębiorców, szefów międzynarodowych firm, biznesmenów i przedstawicieli władz samorządowych. Debaty Forum odbywają się w kilku blokach tematycznych, najważniejsze z nich to: makroekonomia, biznes i zarządzanie, forum energetyczne, innowacje i zrównoważony rozwój, ochrona zdrowia, polityka międzynarodowa, Forum NGO i społeczeństwo, Unia Europejska i sąsiedzi, państwo i reformy oraz nowa gospodarka.


Drugi dzień Forum rozpoczęła sesja plenarna pod tytułem „Europa Środkowa w 2030: Rynki wschodzące, czy rozwinięte gospodarki?”. Sesja „Polityka spójności Unii Europejskiej po 2013r.” jest ważna z punktu widzenia każdego samorządu, ponieważ to właśnie na realizację tej polityki przeznacza się około 1/3 unijnego budżetu. Lata 2014-2020 pod względem wydatkowania funduszy unijnych będą bardziej wymagające niż poprzedni okres programowania. Ograniczona zostanie liczba priorytetów, które mogą otrzymać wsparcie, pojawiły się nowe sektory. W nowym okresie rozrachunkowym polityka spójności zorientowana jest w większym stopniu na cele i wyniki. Ubieganie się o dofinansowanie projektów będzie więc wymagać szczególnej dyscypliny. W dyskusji na ten temat wzięli udział m.in. prof. Jerzy Buzek oraz minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowka.


Temat funduszy unijnych był również głównym elementem wykładu, który wygłosił Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, pt „Europejski Fundusz Społeczny w okresie programowania 2014-2020”.


Z punktu widzenia ostatnich miesięcy i doświadczeń tzw. „rewolucji śmieciowej” szczególnego znaczenia nabrała również sesja „Gospodarka odpadami w Europie i w Polsce 2013 -2020”. Jest to bez wątpienia jeden z ważniejszych tematów w zakresie ochrony środowiska w kraju. W trakcie panelu poruszone zostały zagadnienia systemów zagospodarowania odpadów w Europie oraz ich wdrożenia w realiach polskich. W dyskusji wzięli udział m.in. Marcin Korolec, minister środowiska, oraz prof. Andrzej Kraszewski z wydziału inżynierii środowiska Politechniki Warszawskiej.


Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi był również przedmiotem oceny podczas warsztatu, w którym wzięli udział Sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Stanisław Gawłowski i prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, Tomasz Uciński.